Orzeł i reszta
Kinga Martuszewska Gimnazjum Sportowe w Radlinie kl. III d
Jej pasją jest pisanie wierszy a swoje utwory wysyłała już na poetyckie konkursy. W jednym z nich uzyskała wyróżnienie. „To jest takie moje lekarstwo” – mówi Kinga. „Gdy jest mi smutno to biorę kartkę i piszę, wolę w ten sposób odreagować zły nastrój.” Jej twórczość zaczęła się spontanicznie, pierwsze wiersze zaprezentowała w kąciku poetyckim, który prowadziła w gimnazjum Magdalena Tokarz.
Julia Chyłek – Gimnazjum nr 2 w Rydułtowach, kl. III c
Dżudo to miłość jej życia, trenuje od 7 lat w Uczniowskim Klubie Sportowym Dwójka. Od 1998 r. jest nieprzerwanie wicemistrzynią Śląska w dżudo. Sport to jej pasja, mówi, że wszystko co związane jest ze sportem ją interesuje, no może poza szachami. Próbowała już nawet gry w hokeja. Jest także wiceprzewodniczącą samorządu uczniowskiego. Uwielbia także czytać, najbardziej książki przygodowe i historyczne. Chciałaby w przyszłości swoją pracę zawodową związać z wojskiem. „Na pewno mężczyźni by mnie słuchali” – mówi z pewnością w głosie.
Anna Fojcik z Gimnazjum w Rogowie, kl. IIa
Anioł, którego Ania posłała na ogólnopolski konkurs, przedstawiał współczesną dziewczynę w dżinsach. Oryginalna rzeźba okazała się najlepsza w Polsce i zajęła pierwsze miejsce. Ania ma wrażliwą duszę artysty. Lubi malować i czytać książki o przyrodzie. Interesuje się matematyką i chemią. Ponadto gra na organach, uczy się w szkole muzycznej. Czyta sporo książek, szczególnie z dziedziny fantastyki. Wolny czas poświęca głównie malowaniu przyrody oraz portretów. Uczestniczy z powodzeniem w wielu konkursach. W przyszłości chciałaby wykorzystać swoje uzdolnienia plastyczne i zostać stylistką albo projektantką mody.
Daniel Grzonka kl. IIIc, G1 w Radlinie
Uzyskał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krag”, a ostatnio został finalistą konkursu internetowego „Poznawaj Polskę”. Napisał esej na temat „Moralność w życiu publicznym – rola wartości chrześcijańskich w dzisiejszej Polsce. Czy i jakie wartości są potrzebne do rozwoju gospodarczego Polski?” Bierze czynny udział w życiu szkoły, był redaktorem naczelnym gazetki „Gimnazjalista”, która zajęła 3. miejsce w rejonowym konkursie gazetek szkolnych w Rydułtowach.
Karol Wieczorek Gimnazjum Sportowe w Radlinie kl. II a
Interesuje się już od kilku lat marszami na orientację, które organizuje PTTK. Mówi, że takie zawody są spokojne i pozwalają odprężyć się, odpocząć od codziennych stresów. Po raz pierwszy wziął udział w takiej imprezie w czwartej klasie podstawówki, wytypowała go nauczycielka. Spodobało mu się to i zaczął startować w kolejnych zawodach odnosząc pierwsze sukcesy. W tym roku wraz z kolegą Rafałem Jaroszem zajął 7. miejsce w Międzyszkolnych Mistrzostwach Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej i 3. miejsce w konkursie wiedzy krajoznawczej. Aby osiągać sukcesy w marszach na orientację trzeba mieć umiejętność czytania mapy i orientowania się w terenie. W zawodach uczestniczą dwuosobowe zespoły, każdy z nich otrzymuje mapę i musi odnaleźć kilkanaście lub kilkadziesiąt wyznaczonych punktów. Na metę trzeba dojść w wyznaczonym limicie czasu. Trudność trasy zależy od kategorii wiekowej. „Myślę, że marsze na orientację to dla mnie pewien etap, potem nie będę miał na to czasu” – mówi Karol. „Interesują mnie sporty ekstremalne, każdy młody człowiek szuka przygód.”
Mateusz Polnik Gimnazjum w Skrzyszowie
Interesuje się fizyką i nowymi technologiami, ale sukcesy odnosi w naukach humanistycznych. Miesiąc temu został laureatem olimpiady z historii, zdobył też wyróżnienia w konkursach poetyckim i dziennikarskim. Jak mówi, jego wadą jest uleganie wpływom mediów. Kiedyś hodował papużki i świnki morskie oraz kolekcjonował znaczki. Gdy jego zbiory osiągnęły 3 tysiące sztuk część znaczków oddał na misję do Tanzanii. Mateusz swoim przykładem propaguje zdrowy styl życia. Codziennie pół godziny spędza w siłowni. „Daje to zadziwiające efekty - zachęca. - Polecam wszystkim facetom”. Mateusz czyta książki z cyklu „Ludzie i wydarzenia”, zna język migowy. W przyszłości chce zostać komandosem dalekiego rozpoznania.
Małgorzata Polnik Gimnazjum w Skrzyszowie, kl. Ia
Ma dość nietypową pasję jak na dziewczynę – lubi grać w piłkę nożną. Futbol to jej ulubiona dyscyplina sportu. W szkole na lekcjach wychowania fizycznego gra w piłkę z chłopakami. Rok temu została przyjęta do piłkarskiej drużyny dziewcząt. Opanowanie i kontrola piłki to jej mocna strona – potrafi podbić piłkę 100 razy nogą, kolanem i głową. Do uprawiania tej dyscypliny sportu namówił ją tata, który sam w młodości grał w piłkę nożną w drużynie ze Skrzyszowa. Małgosię oprócz piłki nożnej interesuje również tenis stołowy, należy w tej dyscyplinie do najlepszych w szkole. Ma nadzieję, że z czasem uda się jej pokonać najlepszego gracza i zostać szkolnym mistrzem.
Szymon Kamczyk – Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl., kl. III e
Paleontologia to dziedzina, która interesuje go szczególnie. Wymarłe zwierzęta, ich zachowania, zbiera okazy, skamienialiny. Część okazów ma z giełd, część sam znajduje. Niemały wpływ na zainteresowania Szymona zapewne miał fakt, że jego sąsiadem jest znany powiatowy geolog Krzysztof Lelek. Prócz tych archaicznych zainteresować Szymon gra na fortepianie i instrumentach klawiszowych w chrześcijańskim zespole Meatus. Otrzymał już z nim wyróżnienie na przeglądzie piosenki poetyckiej. Dodatkowo interesuje się fotografiką, szczególnie lubi uwieczniać na zdjęciach krajobrazy, zachody słońca. Jest redaktorem i fotografem gazetki parafialnej „Spod zawadzkiego krzyża”. Na swoim koncie ma także nagranie filmu komputerowego.
Sabina Czarnecka, G4 w Wodzisławiu Śl., kl. III a
Jest bardzo odważną dziewczyną o nietypowych zainteresowaniach. Jej hobby to terrarystyka. Ma w domu boa dusiciela, z którym się chętnie bawi, żółwia greckiego, a także kota, świnki morskie i szczury hodowane głównie jako pokarm dla węża. Posiada go dopiero od października ubiegłego roku. Od tego czasu osiągnął już długość 1,4 m (rośnie do 2,5 m). O dziwo, nie potrzebuje on częstego dostarczania pokarmów - je raz na dwa tygodnie. Znacznie bardziej czasochłonne jest pielęgnowanie terrarium. Należy je odpowiednio przewietrzać, ogrzewać i oświetlać. Sabina zainteresowała się egzotycznymi zwierzętami już w wieku 5 lat, kiedy rodzice kupili żółwia. Dzisiaj żółw ma już 10 lat a w domu zwierząt znacznie przybyło.
Sara Cuch, Gimnazjum w Syryni, kl. IIIa
Jej pasją jest taniec towarzyski, którym interesuje się już od szóstego roku życia. Najpierw uczestniczyła w zajęciach zespołu tanecznego w domu kultury w Syryni, potem tańczyła w grupie „Spin” w Wodzisławiu pod kierunkiem Elżbiety Lasockiej. Po czterech latach zaczęła trenować w Klubie Tańca Sportowego przy jastrzębskim MOSiR-ze. Tam, jak mówi, pod kierunkiem Waldemara i Doroty Dudków zdobyła najwięcej umiejętności. Największe osiągnięcia Sary to 1. miejsce w ogólnopolskim turnieju o puchar prezydenta Bielska-Białej, wicemistrzostwo okręgu śląskiego w swojej kategorii wiekowej, 3. miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Zabrzu i 3. miejsce podczas Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Częstochowy. Ostatnio zwyciężając w turnieju w Mysłowicach zdobyła taneczną klasę C. Obecnie trenuje w klubie tanecznym w Ostrawie. W wolnych chwilach gra też na skrzypcach.
Najnowsze komentarze