Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Wstrząsy pod lupą prokuratora

25.01.2005 00:00
Wodzisławska Prokuratura Rejonowa podjęła działania związane z niedawnymi bardzo silnymi wstrząsami na terenie Rydułtów spowodowanymi eksploatacją górniczą. Zwrócono się do Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku o informacje na temat skali zagrożenia oraz działaniach zabezpieczających przed powtórzeniem się takich zdarzeń.
Dwa bardzo silne wstrząsy, do których doszło 13 stycznia w Rydułtowach wywołały zaniepokojenie mieszkańców miasta. Do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu zgłaszało się wiele osób z prośba o informacje na temat skali zjawiska i podejmowanych środków zabezpieczających.
 
Podobnie jak w przypadku zagrożenia metanowego, które występowało na terenie zlikwidowanej kopalni „1 Maja” postanowiliśmy zareagować w ramach działalności profilaktycznej i zapobiegawczej - tłumaczy Józef Pałka, prokurator rejonowy. Wówczas nasze działania doprowadziły do odpowiedniego zabezpieczenia zlikwidowanych szybów i wyeliminowania zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Wystąpiliśmy do Okręgowego Urzędu Górniczego o informację na temat wstrząsów i zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dyrektor OUG podjął decyzję zobowiązującą Kompanię Węglową do zbadania prawidłowości prowadzonych pod ziemią prac wydobywczych oraz wykonania ekspertyzy, która będzie analizą tego zdarzenia oraz wskaże działania, które trzeba podjąć w celu ograniczenia zagrożenia. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorem OUG, który informuje nas o podejmowanych działaniach.
 
Okręgowy Urząd Górniczy zamierza zorganizować spotkanie z wszystkimi mieszkańcami, którzy zostali poszkodowani w wyniku wstrząsów, zostaną oni poinformowani o możliwościach dochodzenia swoich roszczeń oraz działaniach podejmowanych w celu nie dopuszczenia do powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości.
 
Z informacji dyrektora OUG wynika, że wstrząsy, które nastąpiły 13 stycznia miały energię 2,1 - i 2,5x107 J. Związane były z eksploatacją jednej ze ścian na poziomie 1000 m. Wstrząs nie spowodował pogorszenia bezpieczeństwa użytkowania wyrobisk. Uruchomiły się zabezpieczenia podmuchowe, które wyłączyły napęd w stacji transformatorowej. W strefie zagrożenia znajdowało się 158 pracowników, którzy zostali wycofani do innych wyrobisk. Komisja z udziałem przedstawicieli kopalni, OUG i Kompanii Węglowej zadecydowała o ograniczeniu postępu ściany do 3 metrów na dobę oraz prowadzeniu eksploatacji w dni wolne od pracy w celu zapewnienia ciągłości i równomiernego postępu frontu ściany. Zwołane zostanie posiedzenie kopalnianego Zespołu do spraw Tąpań w składzie poszerzonym o przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych. Przeprowadzona zostanie analiza warunków górniczo-geologicznych oraz zaszłości eksploatacyjnych na dalszym wybiegu tej ściany i kolejnych ścian w tym pokładzie.
 
Dyrektor OUG Zbigniew Schinohl podjął decyzję zobowiązującą Kompanię Węglowa do sprawdzenia prawidłowości stosowanych rozwiązań technicznych przy prowadzeniu eksploatacji w tym pokładzie z uwzględnieniem oddziaływań wstrząsów górniczych na powierzchnię i obiekty budowlane. Wyniki tej analizy mają być przedstawione Komisji do spraw Tąpań i Komisji do spraw Ochrony Powierzchni przy OUG.
 
Z informacji przedstawionej przez OUG wynika, że odnotowano około 90 zgłoszeń od mieszkańców o uszkodzeniach budynków. Analizy i opracowania naukowo-badawcze nie przewidywały możliwości tak silnych wstrząsów. Prognozowano, że mogą wystąpić przyspieszenia rzędu 370 mm/s2 a podczas ostatnich wstrząsów te wartości zostały znacznie przekroczone - odnotowano przyspieszenia 505 i 515 mm/s2. W świetle istniejących opracowań nie można ocenić, czy odporność budynków jest wystarczająca przy takich wstrząsach.

(jak)

  • Numer: 4 (261)
  • Data wydania: 25.01.05