Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Jak kupować klimatyzator?

08.06.2004 00:00
Ceny klimatyzatorów są dziś dwukrotnie niższe niż jeszcze kilka lat temu. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy z obawą myślą o nadchodzącym gorącym lecie.
Niezależnie od upałów panujących na zewnątrz za pomocą klimatyzatora można stworzyć w pomieszczeniu optymalne warunki do dobrego samopoczucia, czyli tak zwany komfort cieplny (temperatura 23-26oC przy wilgotności względnej powietrza między 40 a 60%). Aby klimatyzator dobrze spełniał swoją funkcję, jego moc musi być dobrana do tak zwanego zapotrzebowania na chłód, czyli wielkości zysków ciepła w pomieszczeniu. Moc klimatyzatora można określić na dwa sposoby:
- metodą wskaźnikową, czyli na podstawie orientacyjnego zapotrzebowania na chłód. Wynosi ono od 80 do 150 W na metr kwadratowy pomieszczenia. Ta metoda powoduje niepotrzebne zawyżanie mocy chłodniczej klimatyzatora, a tym samym podwyższa jego koszt.
- za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Posługują się nimi firmy sprzedające klimatyzatory.
 
Jaki klimatyzator?
 
Klimatyzatory przenośne to takie, które zależnie od potrzeb, można przemieszczać z pomieszczenia do pomieszczenia. Klimatyzatory przenośne pracują głośno i mają niewielką moc chłodzącą. Wśród klimatyzatorów stacjonarnych najpopularniejsze są urządzenia typu split, składające się z jednostki wewnętrznej instalowanej w pomieszczeniu i zewnętrznej - montowanej na zewnątrz domu. Jednostki wewnętrzne są dostępne w kilku wersjach: ściennej, podsufitowej, kasetonowej, kanałowej i stojącej. Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać tak zwany system multisplitowy, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych.
 
Sterowanie
 
Klimatyzatory dostępne w sprzedaży są sterowane zdalnie za pomocą pilota. Używając go można ustawić temperaturę w pomieszczeniu oraz zaprogramować godziny włączania i wyłączania klimatyzatora. Dzięki funkcji „auto restart” po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włączy. Niektóre klimatyzatory mają funkcję cichej pracy w nocy i/lub funkcję szybkiego chłodzenia, umożliwiającą obniżenie temperatury w pomieszczeniu w krótkim czasie, na przykład po wejściu do nagrzanego nieużywanego przez kilka godzin pokoju. Możemy sterować również ustawieniem kierownic, tak aby strumień chłodnego powietrza płynął w określonym kierunku.
 
Uwaga hałas
 
Największą wadą klimatyzatorów jest hałas, którego źródłem są: wentylator, sprężarka i zawór rozprężny. Aby zminimalizować w pomieszczeniu odgłosy towarzyszące działaniu klimatyzatora, w urządzeniach typu split sprężarkę umieszczono w jednostce zewnętrznej. Zgodnie z normami producenci klimatyzatorów powinni podawać wartość hałasu zmierzonego w odległości 1 metra od urządzenia. Klimatyzatory przenośne (monoblokowe i typu split) mają głośność średnio 45-55 db(A), urzadzenia stałe są cichsze. Wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka biegów. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora jest wyższa, ale urządzenie pracuje głośniej.
 
Klimatyzator z atestem
 
Obecnie w Polsce obowiązuje norma europejska PN-EN 472 dotycząca wymagań, jakie powinny speł-niać klimatyzatory. Każdy szanujący się producent powinien wydać na swój produkt deklarację lub certyfikat zgodności z tą normą, która zapewnia klienta o porównywalności parametrów technicznych produktu z podobnymi produktami innych producentów, a także daje gwarancję wykonania urządzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oprócz tego wszystkie użyte w instalacji materiały powinny mieć Deklaracje lub Certyfikaty Zgodności z normami lub aprobatami technicznymi.
 
Eksploatacja
 
Podczas użytkowania klimatyzatora trzeba raz w sezonie wymieniać filtra powietrza i zadbać o przeglądy serwisowe. Zależnie od zastosowanych podzespołów po około 3-7 latach klimatyzator się zużyje (urządzenia o dłuższej żywotności są droższe). Zużyty klimatyzator powinna zdemontować i odebrać firma, która nam go sprzedała (ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej). W razie próby oddania klimatyzatora bezpośrednio na składowisko z pominięciem firmy odzyskującej odpady, prowadzący składowisko ma obowiązek odmówić jego przyjęcia.
 
Dariusz Tomaszewski „Murator”
  • Numer: 24 (228)
  • Data wydania: 08.06.04