Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Dezynfekcja i dwuzmianowość. Nauka w cieniu epidemii koronawirusa

26.08.2020 17:09 | 1 komentarz | juk

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego coraz bliżej. Powiat wodzisławski szykuje się do 1 września i nie ukrywa, że rok szkolny 2020/2021 będzie inny niż wszystkie poprzednie.

Dezynfekcja i dwuzmianowość. Nauka w cieniu epidemii koronawirusa
Placówki oświatowe musiały dostosować swój sposób funkcjonowania do wytycznych podanych m.in. przez Główny Inspektorat Sanitarny. W efekcie w kilku szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wodzisławski zostanie wprowadzona dwuzmianowość. (fot. Pixabay)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 września uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o powrocie do nauki w formie tradycyjnej, w związku z czym placówki oświatowe musiały dostosować swój sposób funkcjonowania do wytycznych podanych m.in. przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dotyczy to również szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wodzisławski.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz zachowanie reżimu sanitarnego, włodarze powiatu wodzisławskiego zdecydowały się na wprowadzenie dwuzmianowości w 5 szkołach. Będą one funkcjonować w: I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. oraz w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.

Jak tłumaczą powiatowi urzędnicy dwuzmianowośc, ma na celu dostosowanie pracy szkół i placówek do zaleceń MEN, MZ i GIS m.in. w zakresie higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, zachowanie dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły, wyznaczenie stałych sal lekcyjnych, do których przyporządkowana zostałaby jedna klasa. - Z wprowadzeniem dwuzmianowości w szkołach wiąże się również poszerzenie oferty transportu publicznego. Powiatowy przewoźnik, czyli PKS Racibórz wraz z Wydziałem Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. opracowuje rozkład jazdy autobusów, który będzie odpowiedni zarówno dla uczniów pierwszej, jak i drugiej „zmiany” - słyszymy w wodzisławskim starostwie. Do powiatowych szkół i placówek oświatowych trafi około 3 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz około 10 tys. maseczek.