Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borucinie ma 120 lat [ZDJĘCIA]

26.04.2019 17:08 | 0 komentarzy | mad

Borucińska placówka edukuje od 1899 roku. Przez ten czas przez mury szkoły przewinęło się tysiące uczniów oraz spore grono nauczycieli.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borucinie ma 120 lat [ZDJĘCIA]
Szkoła może poszczycić się własnym sztandarem. Ten oficjalnie trafił do placówki dzisiaj.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw msza święta, później uroczysty apel

W piątkowe przedpołudnie 26 kwietnia zorganizowano oficjalną uroczystość z okazji jubileuszu borucińskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka. Najpierw w miejscowym kościele odprawiono mszę świętą, której przewodniczył ks. dziekan Damian Rangosz. W trakcie uroczystości poświęcono również sztandar placówki. Później zorganizowano już apel w sali gimnastycznej szkoły. Były przemowy i podziękowania. W obchodach uczestniczyło wielu zaproszonych gości, wśród których pojawili się m.in.: etatowy członek zarządu powiatu Ewa Lewandowska, dyrektor rybnickiej delegatury Alicja Bartkowiak, wiceburmistrz Krzanowic Jarosław Gałkowski, skarbnik Krzanowic Irena Liszka, radni, rodzice oraz uczniowie. Odczytano również list poseł Gabrieli Lenartowicz, która nie mogła pojawić się na obchodach.

- W życiu każdego człowieka następują szczególne chwile, które nazywamy rocznicami. Każdy z nas dba o nie, pielęgnuje swoją tożsamość, miejsce pochodzenia oraz swoje korzenie. Podobnie jest w przypadku szkoły, jednak jest ona szczególnym miejscem, w którym wiążą się i splatają losy wielu ludzi – mówiła dyrektor placówki Mariola Kandziora. W swojej przemowie podkreślała, że 120-lecie, to historia wielu pokoleń nauczycieli i uczniów. To okresy walki z przeciwnościami losu i dni pracy poświęconej w budowaniu lepszej przyszłości. – Szkoła była świadkiem i uczestnikiem wielu przemian społecznych i gospodarczych dokonujących się w naszym kraju. Przetrwała niejedne zawieruchy, wstrząsy polityczne i przemiany gospodarcze – zauważała szefowa borucińskiej placówki.

Dyrektor składała również na ręce rządzących gminą, byłych dyrektorów placówki oraz poszczególnych przewodniczących rad rodziców kwiaty, dziękując przy tym za wkład w funkcjonowanie szkoły. Odśpiewano także sto lat.

Gratulacje i kwiaty

Spośród przybyłych gości głos zabrał m.in. wiceburmistrz Krzanowic Jarosław Gałkowski. – W codziennym biegu życia nie mamy dużo czasu na refleksje i podsumowanie tego, co w ostatnich latach wykonaliście. Jednak jedną z takich okazji jest jubileusz, a w tym przypadku 120-lecie – mówił zastępca Andrzeja Strzedulli, składając przy tym w imieniu władz samorządowych najlepsze życzenia. Przekazał również na ręce dyrektor kwiaty oraz pamiątkową tablicę.

Uroczystość zakończyła się programem artystycznym.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Wiceburmistrz Krzanowic