Niedziela, 26 września 2021

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Strajk nauczycieli w powiecie raciborskim. Dzieci w szkołach i przedszkolach jak na lekarstwo [AKTUALIZACJA]

08.04.2019 10:05 | 2 komentarze | żet, mad
Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 10:55

TEKST AKTUALIZOWANY

Publikujemy bieżące informacje na temat strajku nauczycieli w naszym regionie.

Strajk nauczycieli w powiecie raciborskim. Dzieci w szkołach i przedszkolach jak na lekarstwo [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pięciu uczniów

Rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Protest nauczycieli nie ominął placówek oświatowych w naszym regionie. Rankiem 8 kwietnia wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, aby naocznie przekonać się, jak wygląda sytuacja w największej raciborskiej podstawówce. Strajk podjęła tam niemalże cała załoga - zarówno nauczyciele jak i pracownicy niepedagogiczni. Strajku nie podjęło tam dwóch nauczycieli z liczącego osiemdziesięciu pięciu nauczycieli grona pedagogicznego. Wszyscy nauczyciele przyszli do szkoły o godz. 8.00 i pozostaną w niej aż do godz. 16.00. Tuż przed godziną 9.00 w szkole było zaledwie pięciu uczniów. Opiekę zapewnili im nauczyciele, którzy nie podjęli strajku.

"Mamy poparcie i zrozumienie ze strony rodziców"

W działającym przy ul. Ogrodowej w Raciborzu Publicznym Przedszkolu nr 10 w Raciborzu uzbierała się łącznie jedna grupa przedszkolaków, a więc jedna szósta tego co co zazwyczaj. Dwudziestu pięciu dzieciom zapewniono pełną opiekę. Na korytarzu słychać było dochodzący z sali śpiew przedszkolaków.

- Dzieci są najważniejsze, dlatego zapewniamy im opiekę. Chcę zaznaczyć, że osoby, które nie strajkują, w pełni popierają strajk - powiedziała nam dyrektor Dorota Ferenc-Czerner. Przypomniała, że za strajkiem opowiedziało się w referendum 100% nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu. - Cieszę się, że mamy poparcie i zrozumienie ze strony rodziców. Zawdzięczamy to dobrej komunikacji, która ma w tym przypadku fundamentalne znaczenie - dodała dyrektor PP nr 10.

Nauczyciele powiatowi też protestują

Wybraliśmy się również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, aby rozeznać się w sytuacji w najstarszej szkole średniej w Raciborzu*. Jak można się domyślić, 8 kwietnia do szkoły przyszło niewielu uczniów. Na drzwiach wejściowych wywieszono kartkę z informacją o zbiórce w sali nr 2.

Dyrektor Marzena Kacprowicz poinformowała nas, że zgodnie z dyspozycjami starosty, wszelkich informacji o sytuacji w szkołach średnich udziela Starostwo Powiatowe w Raciborzu. O godz. 9.30 pracownicy starostwa nie dysponowali jeszcze zbiorczą informacją o sytuacji w szkołach.

Stosowny komunikat otrzymaliśy o godz. 12.38. Wynika z neigo, że strajk prowadozny jest w 9 na 10 szkołach i placówkach oświatowych podległych powiatowi raciborskiemu. Z uwagi na specyfikę pracy nie strajkuje MOW w Rudach – tam prowadzona inna forma protestu tj. oflagowanie budynku, podpisanie listy wspierającej nauczycieli strajkujących. - Do trzech placówek przyszła niewielka liczba uczniów. Opieka dla tych osób jest zapewniona - poinformowała nas Karolina Kunicka, kierownik referatu promocji i rozwoju powiatu w Starostwie Powiatowym w Raciborzu.


Jak sytuacja wygląda w gminach?

Kuźnia Raciborska: Większość placówek strajkuje

W gminie Kuźnia Raciborska do strajku przystąpiły trzy na pięć placówek oświatowych podległych pod Urząd Miejski, a konkretnie: przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej z oddziałem zamiejscowym w Turzu, Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach. Nie strajkują: przedszkole nr 2 w Kuźni Raciborskiej oraz w Rudach.

Wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk w rozmowie z nami zauważa, że uczniowie we wszystkich strajkujących placówkach mają zapewnioną opiekę. – Są organizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – mówi zastępczyni burmistrza Pawła Machy.

MOW: Wspieramy strajk

Na terenie gminy działają również Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze w Kuźni Raciborskiej oraz Rudach; placówki podlegają pod województwo oraz starostwo powiatowe. W obu przypadkach słyszymy, że ze względu na specyfikę placówek, nauczyciele nie strajkują, ale go wspierają. Wychowankowie ośrodków uczestniczą więc w zaplanowanych zajęciach.

Nędza: Opiekę nad uczniami sprawują katecheci

W gminie Nędza do strajku przystąpiła tylko szkoła podstawowa mieszcząca się w stolicy gminy. Nie strajkują więc Zespoły Szkolno-Przedszkole w Babicach, Zawadzie Książęcej, Górkach Śląskich oraz przedszkole w Nędzy.

Wójt Anna Iskała mówi, że mimo strajku uczniowie z nędzańskiej szkoły mają zapewnioną opiekę, co więcej aktualnie odbywają się w gminie rekolekcje. Pieczę nad uczniami sprawują więc katecheci.

Kornowac: Organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze

W Kornowacu do strajku przystąpiły dwie placówki: Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Rzuchowie i Kobyli. Sekretarz gminy Radosław Łuszcz poinformował nas, że mimo strajku, uczniowie mają zapewnione w placówkach zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Do strajku nie przystąpiły placówki z Kornowaca i Pogrzebienia.

Rudnik: Opieka jest zapewniana

Nauczyciele ze wszystkich szkół z terenu gminy Rudnik, które podlegają pod Urząd Gminy, zapowiedziały udział w strajku. Sekretarz Joanna Kosel przyznała w rozmowie z Nowinami, że mimo tej sytuacji, uczniowie mają organizowane zajęcia w świetlicach szkolnych albo na salach gimnastycznych. - Opieka jest zapewniana – deklaruje sekretarz.

Krzyżanowice: Uczniowie pozostali w domach

Wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z terenu gminy Krzyżanowice przyłączyły się do strajku. Z informacji, które uzyskaliśmy od dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Darii Wieczorek wynika, że wszystkie przedszkolaki i wszyscy uczniowie pozostali w domach, czyli opiekę zagwarantowali rodzice.

Krzanowice: Jedna szkoła nie przyjęła uczniów

Wszystkie placówki z terenu gminy Krzanowice również strajkują. Prawie wszystkie zagwarantowały też opiekę nad dziećmi; jedna szkoła zawiesiła zajęcia. Chodzi o placówkę w stolicy gminy. – Daliśmy w tym przypadku możliwość wszystkim rodzicom wysłania swojej pociechy do Miejskiego Ośrodka Kultury – zauważa burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. Dowiadujemy się jednak, że żadne z rodziców nie skorzystało z tej możliwości, sami więc zagwarantowali opiekę swoim pociechom.

Pietrowice Wielkie: Szkoła w Pawłowie jednak nie strajkuje

Sekretarz Pietrowic Wielkich Gabriel Kuczera przekazał nam z kolei, że Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Krowiarkach i Samborowicach oraz szkoła podstawowa i przedszkole w Pietrowicach Wielkich, oraz przedszkole w Cyprzanowie przystąpiły do strajku. Uczniowie i przedszkolaki mają jednak zapewnioną opiekę.

Ze wstępnych zapowiedzi wycofał się natomiast Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie i tam dla uczniów zorganizowano normalne zajęcia.


Zobacz również:


* I LO kontynuuje tradycje Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum, które zostało założone 200 lat temu.Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Daria Wieczorek

Daria Wieczorek

Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach (z siedzibą w Tworkowie)

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Joanna Kosel

Joanna Kosel

Sekretarz Gminy Rudnik

Karolina Kunicka

Karolina Kunicka

Naczelniczka wydziału promocji w UM Racibórz

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Czytaj podobne