Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Nauczyciele będą uczyć o regionie

13.07.2018 11:33 | 0 komentarzy | acz

W siedzibie Związku Górnośląskiego podsumowano pierwszy etap studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim z wiedzy o regionie. W zajęciach uczestniczyło ponad 50 nauczycieli.

Nauczyciele będą uczyć o regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Studia podyplomowe to wspólna inicjatywa Zarządu Województwa i Uniwersytetu Śląskiego. Do współpracy finansowej zaproszono gminy. Przy kosztach kształcenia wynoszących 4 tys. zł dla nauczyciela 1,3 tys. to dopłata z budżetu województwa, pozostałą część wnosiła gmina oraz sam słuchacz.

Zdaniem Henryka Mercika, członka Zarządu Województwa, studia z wiedzy o regionie to kompleksowe podejście do edukacji regionalnej. - Cieszę się, że to odbyło się profesjonalnie. Od lat mamy „protezy” edukacji regionalnej realizowanej w różnych miejscach. Czasem są to rzeczy całkiem dobre, czasem fatalne i nie tworzą żadnego systemu. Edukujemy punktowo i nie ma to przełożenia na cały region. Dobra edukacja regionalna ma uczyć o miejscu, z którego człowiek się wywodzi, w którym osiadł lub osiedlili się jego rodzice i dziadkowie. Ma kształtować także dumę z regionu – powiedział Henryk Mercik w siedzibie Związku Górnośląskiego podczas podsumowania pierwszego etapu edukacji.

Dwusemestralne Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie zawierają interdyscyplinarne elementy dziedzin: językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii i przyrody. Absolwenci nabędą kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach i instytucjach kultury.