Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

18.09.2017 07:00 | 2 komentarze | juk, art, mak

Nasze gminy i miasta potrzebują pieniędzy na wyposażenie klasopracowni, co związane jest z przeprowadzoną reformą edukacji. Ministerstwo zapowiadało środki, ale na razie ich nie przekazało.

Uczniowie nie mają swoich klas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wprowadzona reforma edukacji likwiduje gimnazja i wydłuża naukę w szkołach podstawowych do ośmiu lat. Z problemami wynikającymi z reformy muszą radzić sobie nasze gminy, które są organami prowadzącymi dla szkół podstawowych i gimnazjów. Jak sobie dają z tym radę?

Nauczycieli bezpiecznie. Na razie

Krytycy reformy wskazywali na to, że będzie ona oznaczać redukcję nauczycielskich etatów. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w naszym powiecie. Sprawdziliśmy, czy w szkołach prowadzonych przez miasta i gminy powiatu wodzisławskiego zlikwidowano lub zredukowano jakiekolwiek etaty nauczycielskie.

W przypadku Wodzisławia istniało zagrożenie, że pracę straci 4 nauczycieli. Zabrakło etatów dla polonisty, matematyka, anglisty i nauczyciela wychowania fizycznego. W skali całego miasta zwolniły się jednak etaty w innych placówkach (urlopy macierzyńskie, emerytura), więc po dokonaniu przesunięć wszyscy nauczyciele zachowali pracę. Urzędnicy z innych miast i gmin powiatu również zapewniają, że ani jeden nauczyciel nie stracił choćby części etatu. – Ale część nauczycieli specjalistów musi dopełniać swoje etaty, ucząc w kilku szkołach. A to może mieć wpływ na jakość nauczania. Podam przykład fizyka, który do tej pory miał pełny etat w gimnazjum, a teraz musi go uzupełniać, dojeżdżając dodatkowo do jednej czy dwóch podstawówek na terenie naszej gminy – mówi Katarzyna Kubica, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Polityki społecznej w UG Godów. Urzędnicy zarazem przyznają, że problem może pojawić się w kolejnych latach, kiedy mury szkół będą opuszczać pozostałe jeszcze dwa roczniki gimnazjalistów. Wtedy dojdzie do cięcia etatów nauczycieli specjalistów: filologów, fizyków, chemików itd.