Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Grozili i wyłudzali pieniądze. Wkrótce ruszy proces lichwiarzy

09.10.2020 11:13 | 0 komentarzy | acz

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom oskarżonym o udzielanie pożyczek o charakterze lichwiarskim i stosowaniem gróźb w celu egzekwowania zwrotu zawyżonych wierzytelności.

Grozili i wyłudzali pieniądze. Wkrótce ruszy proces lichwiarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawcy przejmowali nieruchomości pokrzywdzonych warte wielokrotnie więcej niż udzielane pożyczki lub obciążali nieruchomości wysokimi hipotekami znacząco przekraczającymi wysokość realnie udzielonego wsparcia finansowego. - Podczas zawierania umów wprowadzali pokrzywdzonych w błąd co do charakteru zaciąganych zobowiązań i zabezpieczeń, a następnie regularnie żądali od pokrzywdzonych wysokich opłat prolongujących terminy spłaty lawinowo rosnących wierzytelności. Aktem oskarżenia objęto również czyny związane z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przeciwko wymiarowi sprawiedliwości - wylicza prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Przeprowadzone czynności są wynikiem prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, śledztwa obejmującego działalność przestępczą podejrzanych w latach 2010-2019 na terenie południowej Polski. - Do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach połączono sprawy z innych jednostek, pozostające w związku podmiotowo-przedmiotowym, co pozwoliło na objęcie postępowaniem pełnej działalności przestępczej. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 23 przestępstw, z czego głównemu sprawcy zarzucono 14 czynów - dodaje prokurator. W toku postępowania dokonano 17 zabezpieczeń majątkowych, w tym 16 obejmujących 22 nieruchomości, gdzie wartość zabezpieczonego mienia wyniosła ponad 1 000 000 złotych. Głównemu sprawcy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.