Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Pijany strażak z OSP Czerwionka pojechał do pożaru. Wydmuchał dwa promile

04.02.2020 10:25 | 0 komentarzy | acz

Fatalnie dla 33-letniego strażaka, zakończyła się sobotnia akcja gaśnicza. Prosto z miejsca akcji pojechał na komisariat policji.

Pijany strażak z OSP Czerwionka pojechał do pożaru. Wydmuchał dwa promile
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 lutego około godziny 21.25 policjanci z komisariatu w Czerwionce zostali powiadomieni, że w rejonie ulicy Furgoła jest widoczny pożar. Po dojeździe na miejsce okazało się, że nad rzeką Bierawka płonie trawa i zarośla. Powiadomiono straż pożarną. Dyżurny PSP postanowił na miejsce skierować strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce. Zaalarmowani strażacy stawili się w jednostce. Po zgłoszeniu gotowości wyjechali gasić pożar. ¬– Już podczas akcji, policjanci otrzymali informację, że jeden ze strażaków biorących udział w akcji może być pijany – mówi aspirant Bogusława Kobeszko, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

33-letni strażak został zapakowany do radiowozu i przewieziony na komisariat. Tam został poproszony o dmuchnięcie w alkomat. – Badanie dało wynik 1,02 miligrama na litr, czyli ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu – mówi policjantka. Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że 33-latek miał uprawnienia dowódcy. Prezes OSP Czerwionka Maciej Lichawski zapewnia, że tego wieczoru nie dowodził pozostałymi strażakami. – Dowódcą był ktoś inny – zapewnia. - Sprawa tego incydentu jest już załatwiona. Został, póki co zawieszony, a wkrótce znajdzie się za burtą naszej jednostki. Nie tolerujemy alkoholu – zapewnia prezes OSP Czerwionka.

Strażak będzie odpowiadał za swoje zachowanie przed sądem, gdzie trafi wniosek o jego ukaranie. Będzie odpowiadał z artykułu 70 paragraf 2, czyli "Kto, będąc niezdolny do czynności, której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, taką czynność przedsiębierze albo kto porucza ją osobie do jej wykonania niezdolnej lub wbrew obowiązkowi nadzoru dopuszcza do wykonania takiej czynności przez osobę niezdolną, podlega karze aresztu albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe”.

(acz)