Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Mieszkańcy bloków zapłacą więcej za wieczyste użytkowanie

23.01.2014 20:41 | 2 komentarze | tora

W tym roku podatki lokalne w Wodzisławiu nie rosną. Za to rada miasta przegłosowała podwyżkę opłat za wieczyste użytkowanie.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W Wodzisławiu od 1998 roku nie było podwyżek opłat z tytułu wieczystego użytkowania. Po tylu latach należało, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami uaktualnić stawki opłat. Podwyżka ta dotyka ponad 1900 gospodarstw i zdajemy sobie sprawę, że obciążenia z tytułu podwyżki podatków dodatkowo obciążałyby mieszkańców - wyjaśnia Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wodzisławia. Powodem podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste jest wzrost wartości gruntów. Roczna opłata za użytkowanie wieczyste stanowi bowiem procent wartości prawa własności do nieruchomości. W przypadku „mieszkaniówki” podstawowa stawka to 1 proc., w przypadku działalności turystycznej 2 proc., a w przypadku pozostałych nieruchomości - w tym wykorzystywanych na cele komercyjne - aż 3 proc. wartości. Dotychczas opłata wynosiła średnio około 25 zł za m kw. (wpływ na kwotę ma lokalizacja, wartość gruntu). Po podwyżce wynosi średnio 66 zł za m kw. - Nie takie kwoty jednak mieszkańcy płacą. Ich opłaty są uzależnione od: lokalizacji nieruchomości, powierzchni mieszkania (mieszkańcy danej nieruchomości partycypują w kosztach opłaty za wieczyste użytkowanie proporcjonalnie).  Najmniej chyba odczują podwyżkę mieszkańcy wysokich bloków os. XXX-lecia. Tam dla przykładu opłata z 3,53 zł została podniesiona do 9,32 zł rocznie (docelowo po 3 latach). Więcej już zapłaci mieszkaniec os. Dąbrówki. Zamiast dotychczasowej opłaty 31,9 zł będzie musiał zapłacić 89,08 zł - tłumaczy rzecznik.

Mieszkańcy jednak nie od razu poczują podwyżkę ponieważ zostanie rozłożona na 3 lata. Pierwszą po latach podwyżkę za wieczyste użytkowanie miasto wprowadziło w ub. roku. Dotyczyły nieruchomości gruntowych pod budynkami komunalnymi oraz prowadzących działalność gospodarczą. W 2013 roku z tytułu wieczystego użytkowania wpłynęło do budżetu miasta 538 tys. zł, zaś plan na 2014 przewiduje się 631 tys. zł.

 

fot. kulturalnywodzislaw.pl