Wtorek, 25 stycznia 2022

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Patrol

Krzanowice i Rudnik walczą o posterunki policji

28.03.2012 20:12 | 12 komentarzy | woj

Podczas dzisiejszych sesji rad: miejskiej w Krzanowicach i gminnej w Rudniku, radni podejmowali uchwały, w których wyrażali swoją dezaprobatę wobec planów zamknięcia posterunków policji w stolicach swoich gmin. Jutro, prawdopodobnie, podobną uchwałę przyjmą radni w Kuźni Raciborskiej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Krzanowicach radni przegłosowali uchwałę, w której lakonicznie wyrażają sprzeciw wobec zamiarów powiatowego komendanta policji. Jednak radny Tadeusz Kulesza głośno wyjaśnił to co chyba wszystkim zebranym leżało na sercu.

– Już samo to, że jesteśmy miastem jest powodem aby posiadać posterunek. Dodatkowo na naszym terenie mamy długą linię granicy państwowej. Nie wyobrażam sobie, że policja z Krzyżanowic będzie obecna na naszym terenie tak często jak to teraz ma miejsce. Nie sądzę, że przyjadą gdy ktoś zadzwoni, że mu na przykład zginęła kura. Pewnie policja będzie akurat w Chałupkach i nawet gdyby przyjechali to już dawno będzie po sprawie – argumentował. – Sam widok patrolu policji działa odstraszająco na osoby mogące złamać prawo – dodał.

Radny Kulesza zadał retoryczne pytanie, w którym nawiązał do niedawnego spotkania samorządowców z policjantami. – Jak mam ufać policji, kiedy na jednej z komisji zapewniali nas, że nie ma mowy o likwidacji naszego posterunku, a teraz podejmuje się takie decyzje? – zastanawiał się.

W Rudniku w uchwale znalazły się słowa „stanowczy sprzeciw” wobec planów zamknięcia tutejszego posterunku. W uzasadnieniu radni zaznaczyli, że ich samorząd wspiera finansowo policję. Ważniejszym od pieniędzy jest, jak uważają radni, dobro mieszkańców. - Przez kolejne lata wypracowano sprawnie działający system bezpieczeństwa, którego podstawą jest solidna baza, sprawna komunikacja oraz szybkość interwencji – pisze w uzasadnieniu. Policja ma tu mieć dobre rozpoznanie terenu oraz znać dobrze mieszkańców gminy. Dalej wyliczone zostały inwestycje, które zrealizowano z funduszy gminy. Na zakup samych radiowozów gmina dołożyła 57 tys. zł. W rudnickim posterunku policjanci płacą jedynie za media.

Jutro przedstawiciele trzech zainteresowanych gmin spotkają się w omawianej sprawie z wojewódzkim komendantem policji. Jego stanowisko ma być decydującym.