Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia KIP - co powinna zawierać?

29.06.2022 13:57 | 0 komentarzy | EK

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia to obszerny dokument, który jest sporządzany przy konkretnych inwestycjach. Do najpopularniejszych przedsięwzięć, przy których KIP jest niezbędny, należą między innymi: domy jednorodzinne, farmy fotowoltaiczne, skupy złomu, a także inwestycje planowane w obszarach Natura 2000. Czym dokładnie jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia i co powinna zawierać?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia KIP - co powinna zawierać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia KIP?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia KIP to dokument, który zawiera kluczowe informacje na temat planowanej inwestycji kwalifikowanej jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. KIP musimy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Ta z kolei jest niezbędna do ukształtowania planowanego przedsięwzięcia w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu mogło ono pogorszyć stan otoczenia. W takiej decyzji określone są warunki środowiskowe, które muszą być spełnione, żeby realizacja projektu mogła się odbyć. Uzyskaną decyzję środowiskową dołączamy natomiast do wniosku o pozwolenie na budowę planowanego przedsięwzięcia. KIP jest więc niezbędnym elementem, który pomoże nam w efekcie końcowym uzyskać pozwolenie na budowę.

Co powinna zawierać Karta Informacyjna Przedsięwzięcia KIP?

Zakres informacji, które powinny się w KIP znajdować, jest ściśle określony w Ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Warto przy tym wiedzieć, że jest to kompleksowy i szczegółowy dokument. Z tego względu z przygotowaniem KIP-u warto zgłosić się do specjalistów, którzy zadbają o poprawność dokumentu. Co więc powinno się znaleźć w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia?

Przede wszystkim jest to rodzaj, cechy, skala i usytuowanie przedsięwzięcia. Bardzo ważna jest także powierzchnia zajmowanej nieruchomości oraz obiektu budowlanego i dotychczasowy sposób ich wykorzystywania. W KIP-ie musimy zawrzeć również informację o pokryciu nieruchomości szatą roślinną. Nie może także zabraknąć rozwiązań chroniących środowisko. Na tym etapie musimy wskazać techniczne lub technologiczne rozwiązania, które mają zapewnić, że oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia nie przekroczy standardów jakości środowiska poza granicami terenu, do którego posiadamy tytuł prawny. Co ważne, powinniśmy także wskazać ryzyko wystąpienia poważnej awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej oraz jakie działania podejmiemy w razie jej wystąpienia. Tak przygotowany dokument dołączamy do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Materiał zewnętrzny