Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

5 sprawdzonych sposobów na niższe OC

26.01.2022 08:27 | 0 komentarzy | EK

Posiadanie własnego samochodu to nie tylko wygoda i przyjemność. Samodzielne poruszanie się po drogach niesie ze sobą również sporo obowiązków – zwłaszcza finansowych. Wśród nich stałym jest przede wszystkim obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu, którego ceny nieraz potrafią nas zdziwić – zwłaszcza, gdy jesteśmy kierowcami bez większego doświadczenia. Na obniżenie kosztów OC są jednak sposoby. A w dzisiejszym artykule postaramy się je nieco przybliżyć.

5 sprawdzonych sposobów na niższe OC
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ubezpieczenie OC samochodu to ubezpieczenie drogowe, którego nie sposób pominąć. Wiąże się to z obowiązkiem prawnym, który wymaga od nas posiadania aktualnej, opłaconej polisy ubezpieczeniowej, aktywowanej na wypadek spowodowania przez nas zdarzenia drogowego, w którym ucierpiałyby osoby trzecie czy też ich mienie. O ile państwo polskie ustala zakres obejmowania ubezpieczenia OC, o tyle nie może ingerować w konkretne ceny pakietów dostępnych w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. Zależą one bowiem od wielu zmiennych czynników powiązanych zarówno z kierowcą, jak i przedmiotem ubezpieczenia – a więc z pojazdem.

Ceny ubezpieczenia OC dość znacząco się wahają. Kierowcy o dużym stażu, starsi wiekiem, mieszkający w spokojnej okolicy, posiadający rodzinę i samochód, który obarczony jest mniejszym ryzykiem odszkodowawczym, cieszą się niskimi składkami. W odwrotnej sytuacji są jednak osoby, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy, są młode, mieszkają w niebezpiecznych, ruchliwych okolicach, a także nie posiadają bliskiej rodziny. One mogą płacić rocznie nawet kilka tysięcy złotych składek!

Na ich obniżenie jest jednak kilka sposobów. Jakich?

SPOSÓB 1: wykup pakiet OC+AC

Dobrym sposobem na obniżenie ceny za OC jest wykupienie pakietu, w którym ubezpieczenie to łączy się z ubezpieczeniem AC. Tym bardziej, jeśli od początku planowaliśmy dokupienie również tego drugiego.

Nie jest tajemnicą, że ubezpieczyciele przychylniej spoglądają na klientów zainteresowanych rozszerzeniem swojego pakietu. Produkty ubezpieczeniowe sprzedawane w takich połączeniach końcowo wypadają korzystniej pod względem cenowym niż jakby miały być kupowane oddzielnie.

SPOSÓB 2: używaj porównywarek ubezpieczeniowych

Dzisiejszy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych cechuje się różnorodnością i mnogością ofert. Oferty te nie różnią się między sobą zakresem obowiązywania polisy, jednak bardzo często obarczone są innymi kosztami. Zweryfikować to można na przykład za pomocą internetowych porównywarek ubezpieczeniowych, które w szybki i rzetelny sposób – po uzupełnieniu przez nas odpowiedniego formularza – zaprezentują nam dostępne na rynku pakiety i ich ceny. Z takim zestawieniem znacznie prościej będzie nam zadecydować o wyborze swojego pakietu.

SPOSÓB 3: współdziel OC ze starszym kierowcą

Ten sposób jest powszechnie znany i stosunkowo często praktykowany. Warto wiedzieć, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość zakupu ubezpieczenia OC wspólnie z drugim kierowcą. Z takiego rozwiązania korzystają głównie kierowcy młodzi w połączeniu ze swoimi rodzicami czy dziadkami. Dzięki wspólnemu zakupowi polisy mogą oni bowiem skorzystać z atrakcyjnych zniżek, jakimi cieszą się ci drudzy.

W sposobie tym kryje się jednak pewien haczyk, który często zniechęca nas do wyboru opcji współdzielenia OC. Okazuje się, że gdy jeden z kierowców spowoduje wypadek czy stłuczkę – zniżki stracą obaj.

SPOSÓB 4: kup auto z opłaconym OC

Jeśli nie posiadasz jeszcze samochodu i dopiero planujesz jego zakup, warto wybrać taki, którego ubezpieczenie zostało opłacone i trwa jeszcze przez dłuższy czas. Co prawda w takiej sytuacji często musimy liczyć się z rekalkulacją składek (a więc ponownym ich przeliczeniem przez ubezpieczalnię w momencie zmiany właściciela pojazdu), jednak daje nam to duży komfort psychiczny i finansowy. Z propozycji dotychczasowego ubezpieczyciela auta możemy zrezygnować, gdy składki okażą się zbyt wysokie i wybrać ofertę konkurencji.

SPOSÓB 5: wybierz auto, którego OC nie będzie drogie

Jak już wspominaliśmy – na ostateczną cenę ubezpieczenia OC wpływ mają zarówno informacje na temat kierowcy, jak i samochodu. Jeśli nie mamy upatrzonego, wymarzonego auta, możemy pod tym właśnie kątem spróbować podjąć naszą decyzję o zakupie. Warto w tym celu skupić się na samochodach o mniejszej pojemności silnika, ponieważ są one mniej niebezpieczne (mają mniejsze możliwości prędkościowe), a także na markach i modelach, które nie są zbytnio popularne wśród młodych, niedoświadczonych kierowców. Duże znaczenie będzie miał również rocznik auta. Co ciekawe – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą podejmować się objęcia polisą samochodów zbyt starych (oczywiście niebędących tak zwanymi oldtimerami).

Składki za OC kierowcy młodego i niedoświadczonego potrafią być naprawdę wysokie. Trudno się więc dziwić, że wielu z nich poszukuje sposobów na ich obniżenie. Na szczęście takowe istnieją i są możliwe do zrealizowania.

Materiał zewnętrzny