środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Ekologia w produkcji opakowań na żywność

30.11.2021 09:22 | 0 komentarzy | EK

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz wyzwania współczesnego świata związane z szeroko pojętym kryzysem klimatycznym powodują, że liczący się z tym faktem producenci wprowadzają do swoich ofert opakowania na żywność, które są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Aby konsumenci byli w pełni usatysfakcjonowani, ekologiczne opakowania muszą charakteryzować się równie wysoką jakością, jak ich nieekologiczne odpowiedniki.

Ekologia w produkcji opakowań na żywność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Produkcja opakowań na żywność wiąże się ze spełnieniem z jednej strony szeregu wymogów prawnych, a z drugiej wielu oczekiwań odbiorców. Dobrej jakości opakowania na żywność muszą przede wszystkim skutecznie zabezpieczać ją przed czynnikami zewnętrznymi, a więc zanieczyszczeniami, wilgocią czy promieniowaniem słonecznym. Koniecznym zatem jest, by charakteryzowały się one odpornością mechaniczną, szczelnością czy higienicznością. Opakowania na żywność muszą być też wyprodukowane z takich materiałów i w taki sposób, by znajdujące się w nich produkty spożywcze nie zostały zanieczyszczone przez tworzywo, z którego takie opakowanie zostało zrobione.

Oczywiście to nie wszystko. Jak już zostało wcześniej wspomniane, równie ważne jest jak najlepsze dostosowanie się do oczekiwań konsumentów. Mowa tu choćby o wygodzie w użytkowaniu, atrakcyjności wizualnej, funkcjonalności czy też nowoczesności takich opakowań. Eko opakowania nie mają w tym względzie taryfy ulgowej, a więc skupiając się na tej cesze, wciąż należy mieć na uwadze wymienione wyżej, pożądane przez odbiorców atrybuty. Producenci oferujący eko opakowania stają przed zadaniem niełatwym, ale nie niemożliwym. Dzięki stałemu unowocześnianiu i ulepszaniu procesu produkcji opakowań na żywność i pakowania żywności stworzyć można ekologiczne opakowania spełniające te wszystkie kryteria.

Opakowania na żywność - gospodarka o obiegu zamkniętym

W produkcji ekologicznych opakowań na żywność kluczowa jest minimalizacja negatywnych skutków wykorzystania tworzyw sztucznych. Można to osiągnąć dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o walce z kryzysem klimatycznym, należy być świadomym tego, jak bardzo potrzebne są zmiany w podejściu do obiegu tworzyw sztucznych w gospodarce. Istotne jest, by znaleźć swego rodzaju kompromis pomiędzy wydajną i opłacalną produkcją opakowań na żywność oraz zadawalającym wszystkie strony efektem finalnym takiego procesu a dbaniem o środowisko naturalne i wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących tych właśnie zagadnień.

Priorytetem jest zachowanie parametrów technicznych materiału opakowaniowego, tak, by nadal w pełni chronił on przechowywaną żywność, ale jednocześnie ujednorodnienie jego składu tak, by mógł się on nadawać do konwencjonalnych procesów recyklingu. Rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla otaczającego nas środowiska naturalnego są ekologiczne opakowania na żywność zaprojektowane w oparciu o surowce odnawialne. W ten sposób znacznie ograniczony zostaje ślad węglowy procesów produkcyjnych przy równoczesnym jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych.

Eko opakowania – rola redukcji odpadu produkcyjnego

Coraz więcej klientów, będąc świadomymi zagrożeń związanych z degradacją środowiska, oczekuje od producentów opakowań na żywność racjonalnej i przemyślanej gospodarki odpadami. Z tego też powodu firmy produkujące ekologiczne opakowania wprowadzają u siebie zaawansowane linie do recyklingu mechanicznego. Linia taka sprawia, że powstający podczas procesu produkcji odpad można ponownie wykorzystać, wciąż zachowując jego właściwości. Możliwość ponownego zagospodarowania własnego odpadu produkcyjnego pełni tu główną rolę. Niemniej należy przy tym wspomnieć również o zapewnieniu w ten sposób zapasu mocy pod skup odpadu z rynku, a co za tym idzie – jego ponownemu wykorzystaniu w pełnowartościowych produktach.

Dzisiejsza sytuacja na świecie wymaga od człowieka bacznego spojrzenia na swoją działalność i jej wpływ na otaczające go środowisko naturalne. Postawienie na gospodarkę o obiegu zamkniętym i ekologiczne pakowanie żywności sprawia, że firmy produkujące opakowania na żywność mają realny wpływ na pozytywne zmiany w tym zakresie.

 

Materiał zewnętrzny