Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Jak powinien wyglądać prawidłowy odbiór odpadów niebezpiecznych?

14.10.2021 10:01 | 0 komentarzy | EK

Nieodłącznym produktem ubocznym działalności produkcyjnej, usługowej i leczniczej są odpady. W wielu przypadkach stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - dotyczy to zarówno roślin, zwierząt, jak i ludzi. Odpady niebezpieczne wchodzą w reakcje z innymi substancjami, zawierają toksyczne związki chemiczne, przez co pozostawienie ich w ekosystemie jest nie tylko niedopuszczalne, ale również wysoce nieodpowiedzialne. Jak powinien zatem wyglądać prawidłowy odbiór odpadów niebezpiecznych? Kwestie z tym związane zostały szczegółowo opisane w stosownych przepisach.

Jak powinien wyglądać prawidłowy odbiór odpadów niebezpiecznych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpady niebezpieczne - podział i definicja

Cechą charakterystyczną odpadów niebezpiecznych jest ich palność, reaktywność, korozyjność i toksyczność. W wielu przypadkach są to pozostałości po produktach lub substancjach, po których niewielu z nas spodziewałoby się niebezpieczeństwa. To właśnie z tych powodów Minister Środowiska i właściwe organy stale monitorują prace nad uzupełnieniem listy obecnych i przyszłych zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem procedur związanych z samym ich odbiorem i przewozem.

Przykładowe pozycje katalogu odpadów niebezpiecznych:

  • lampy fluorescencyjne, świetlówki;
  • przeterminowane leki;
  • środki ochrony roślin;
  • odpady medyczne;
  • odpady pochodzenia zwierzęcego;
  • baterie i akumulatory;
  • odpady azbestowe;
  • odpady z procesów chemicznych;
  • środki do konserwacji i impregnacji drewna;
  • odpady spożywcze;
  • barwniki i pigmenty.

W każdym z powyższych przypadków, niezbędne jest zachowanie najwyższego poziomu ostrożności oraz właściwych procedur transportu i utylizacji określonych odpadów. Nie powinno się również zapominać o bezpieczeństwie osób bezpośrednio zaangażowanych w cały proces. Ich profesjonalne przygotowanie oraz niezbędne doświadczenie mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji całego procesu, o czym można przeczytać na stronie https://ekomed-go.pl/.

Utylizacja odpadów

Ustawa o odpadach szczegółowo opisuje metody postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Jedną z kluczowych zasad postępowania z odpadami tego rodzaju jest zakaz mieszania lub rozcieńczania poszczególnych grup odpadów. Wyjątek od tej zasady ma miejsce jedynie w sytuacji, w której ich zmieszanie ma służyć poprawie stanu bezpieczeństwa szeroko rozumianego ekosystemu - jednak również i w takim przypadku spełnione muszą być wszelkie normy prawne w zakresie ochrony środowiska.

Najprostszą i najpopularniejszą metodą utylizacji jest spalanie odpadów w specjalnie przystosowanych do tego celu instalacjach – jest to tzw. metoda termicznej, oprócz której stosuje się również tzw. dezynfekcję chemiczną.

Klasyfikacja poszczególnych rodzajów odpadów pozwala na ich przekazywanie do tzw. Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dotyczy to między innymi świetlówek, termometrów rtęciowych czy przeterminowanych leków. Dostawcy zobowiązani są jednak zapewnić własny transport odpadów, a w samych punktach obowiązują określone ograniczenia ilościowe. Należy także pamiętać, że nie każdy odpad spełnia wymogi pozwalające na jego przekazanie do PSZOK. O wiele prościej i bezpieczniej jest skorzystać z propozycji profesjonalnej firmy dysponującej specjalistycznymi środkami transportu oraz właściwie przeszkolonym i doświadczonym personelem. 

Odbiór odpadów niebezpiecznych

Jedną z kluczowych kwestii dot. procedury unieszkodliwienia odpadów jest niewątpliwie ich prawidłowe zabezpieczenie. Stosujemy w tym celu specjalistyczne pojemniki na odpady, spełniające wszystkie wymogi dot. specyfikacji samego opakowania, jak i bezpieczeństwa - zarówno środowiskowego, jak i tego, które bezpośrednio związane jest z zabezpieczeniem osób obsługujących transport oraz poszczególne etapy procedury utylizacji. W tym zwłaszcza te, wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi, oraz właściwych ustaw.

W tym miejscu należy przypomnieć, że zgodnie z Ustawą o Odpadach odpowiedzialność za odpad wytworzony spoczywa na wytwórcy, aż do chwili jego końcowego zagospodarowania (art. 27 pkt 3b Ustawy o Odpadach), tj. najczęściej aż do chwili jego unieszkodliwienia. W praktyce oznacza to, iż wytwórca odpadów ponosić będzie odpowiedzialność za dalszy los odpadów, pomimo przekazania go firmie zajmującej się ich transportem – z tego też powodu powinniśmy w szczególnie staranny sposób wybierać firmy, z którymi będziemy współpracować w tym zakresie. Należy pamiętać, że postanowienie to dotyczy odpadów niebezpiecznych, do których zaliczamy również odpady medyczne.

Oznacza to również, że klienci firm zajmujących się odbiorem i transportem odpadów – czyli najczęściej wytwórcy odpadów – pomimo przekazania odpadów, zobowiązani są posiadać wiedzę w następującym zakresie:

  • ostatecznego procesu unieszkodliwienia/zagospodarowania odpadów;
  • rodzaju (i lokalizacji) instalacji ostatecznej.

Przekazujący odpady powinien zatem uzyskać od transportującego informację kto jest ostatecznym odbiorcą przekazanego przez niego odpadu. Wymaganie to związane jest m.in. z koniecznością uzupełnienia wpisów w rejestrze BDO (Baza danych o Produktach i Opakowaniach Oraz o Gospodarce Odpadami).

Kiedy zatem kończy się odpowiedzialność wytwórcy odpadów? Co do zasady, taka odpowiedzialność ustaje z chwilą uzyskania potwierdzenia zmiany statusu odpadu, co w obecnym czasie możemy uzyskać za pośrednictwem systemu BDO.

Odbiór odpadów przez podmiot zewnętrzny

Niewątpliwie wytwórca odpadów będzie zobowiązany do spełnienia szeregu rygorystycznych wymogów prawnych. Znaczącym ułatwieniem w tym zakresie okazuje się jednak nawiązanie stałej współpracy partnerskiej z rzetelną i profesjonalną firmą, o ugruntowanej rynkowo pozycji, świadczącą usługi w zakresie gospodarki odpadami.

Personel posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie procedur dot. zarówno transportu, jak i utylizacji odpadów będzie w stanie zapewnić nam poprawny obrót dokumentacji oraz specjalistyczną flotę pojazdów transportowych - wraz z wykwalifikowaną załogą - zwalniając nas z szeregu skomplikowanych czynności (zarówno tych prawnych, jak również praktycznych), redukując czynnik ciążącej na nas odpowiedzialności i ryzyka do minimum.

Materiał zewnętrzny