środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Upadek gastronomii, wzlot IT. Dwie strony pandemicznego kryzysu

20.05.2021 13:00 | 0 komentarzy | juk

Liczba bezrobotnych na koniec grudnia zeszłego roku na terenie powiatu wodzisławskiego wynosiła 3359 osób i w porównaniu do roku 2019 zwiększyła się o 1043 osoby. - Tak dużego wzrostu bezwzględnej liczby bezrobotnych nie notowano od ponad 20 lat - ocenia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl.

Upadek gastronomii, wzlot IT. Dwie strony pandemicznego kryzysu
- Gastronomia została właściwie znokautowana przez lockdown, podczas gdy telekomunikacja i IT nie tylko przeszły przez turbulencje suchą stopą - uważa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybuch pandemii zaowocował na rynku pracy czymś na kształt rewolucji. Masowe przejście na system home office, ograniczenie działalności wielu firm i zamrożenie rekrutacji to tylko niektóre ze zmian, z którymi mierzyć musieliśmy się przez niemal cały miniony rok. Jak zmienił się rynek pracy w 2020 r. w naszym regionie? Tę kwestię omawiano w trakcie majowego posiedzenia komisji samorządu oraz strategii i rozwoju powiatu wodzisławskiego.

Ilu bezrobotnych?

Jak zauważyła podczas obrad dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka, początek roku był kontynuacją rozpędzonego już od kilku lat tzw. rynku pracownika, czyli dużej liczby ofert pracy nie tylko dla specjalistów wszelkich branż, a także dla osób bez kwalifikacji. Ten trend zderzył się jednak początkiem 2020 r. z zastopowaniem gospodarczym, wynikającym z rozszerzającej się pandemii koronawirusa. Liczba bezrobotnych na koniec grudnia wynosiła 3359 osób i w porównaniu do roku 2019 zwiększyła się o 1043 osoby. Największy wzrost liczby rejestrujących się nastąpił w okresie od kwietnia do września. Wówczas liczba bezrobotnych wahała się od 2731 do 3357. - Tak dużego wzrostu bezwzględnej liczby bezrobotnych nie notowano od ponad 20 lat - oceniła dyrektor Słotwińska-Plewka.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka.

Mniej ofert pracy

Okazuje się, ze po pierwszym szoku na rynku pracy, gdy firmy zmuszone były redukować plany zatrudnienia, latem sytuacja uległa pewnej stabilizacji i nastąpił wzrost liczby podjęć pracy. - We wrześniu było ich 344 - informowała szefowa wodzisławskiego PUP-u. - Po czym druga fala koronawirusa w czwartym kwartale wyhamowała tę pozytywną tendencję. Na koniec grudnia podjęć pracy było prawie o połowę mniej, a dokładnie 175 - dodała. W ciągu roku pracodawcy zgłosili do urzędu 2039 ofert pracy (o 20% mniej niż w 2019 r.). Najwięcej dotyczyły one: budownictwa, transportu i gospodarki magazynowej oraz działalności w zakresie usług administrowania. Najmniej było ofert pracy dla spawaczy, elektryków i w sektorze edukacji.