Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Czy franczyza jest opłacalnym sposobem na biznes?

26.04.2019 09:15 | 2 komentarze | (s)

Coraz bardziej popularną formą biznesu staje się franczyza. Ale czym tak właściwie ona jest? Najprościej tłumacząc jest to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem konkretnej marki. Ryzyko niepowodzenia jest tu znacznie mniejsze, zwłaszcza, gdy biznes dotyczy znanej firmy. Obie strony podpisują stosowną umowę jasno określającą obustronne obowiązki i przywileje. Jakie daje korzyści, a jakie niesie ryzyka?

Czy franczyza jest opłacalnym sposobem na biznes?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Współpraca we franczyzie

Podstawowym aspektem we franczyzie jest współpraca dwóch stron. Głównym zadaniem franczyzodawcy jest udzielenie licencji i przekazanie branżowej wiedzy (np. w formie szkoleń), pozwalającej na jak najlepsze rozwijanie interesu. Franczyzobiorca z kolei, zobowiązuje się na wpłacanie określonej kwoty od obrotów lub od dochodów przez cały okres trwania umowy.

Popularność franczyzy

Biznes franczyzowy cieszy się rosnącym powodzeniem, gdyż daje sporo możliwości. Każdy, kto zechce otworzyć własną firmę może skorzystać z szerokiej oferty franczyzowej, oferującej rozpoczęcie współpracy, przy wkładzie od kilkunastu tysięcy (małe punkty gastronomiczne, placówki bankowe), do kilku milionów złotych (stacje benzynowe, restauracje, supermarkety). Współpraca franczyzowa jest sprawdzoną już metodą rozwijania biznesu i niewątpliwie pozwala na uzyskanie dużych dochodów. Franczyzobiorca musi jednak dostosować się do wszystkich reguł sieci, procedur obsługi klienta, czy chociażby zakupu towaru jednie od dawcy licencji.

Franczyza dla każdego

Wiele osób może mieć dylemat czy rzeczywiście dla niego jest franczyza, czy warto zdecydować się na taką formę rozwijania biznesu. Na udział w rozwijaniu sieci franczyzowej może zdecydować się tak naprawdę każdy. Zarówno posiadający kilka firm biznesmen, jak i osoba, która dopiero chce się zdecydować na swoją pierwszą działalność. Ci którzy znaleźli niszę rynkową, jak i wręcz przeciwnie - chcą zainwestować w coś bardzo popularnego i chodliwego.

Franczyza w Polsce                         

Czy opłaca się franczyza w Polsce? Ogromną popularnością, już od kilkunastu lat cieszą się w naszym kraju restauracje Fast food, które to, przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podobnie rzecz ma się z kawiarniami, czy supermarketami. Coraz więcej powstaje firm oferujących usługi finansowe, szkoły językowe, a także cieszące się coraz większą popularnością - centra edukacyjne. Dostępne są zarówno zagraniczne marki, jak i nasze rodzime. Każdy przedsiębiorca z pewnością znajdzie coś dla siebie, zgodnie z doświadczeniem, zainteresowaniami, wymaganiami i możliwościami finansowymi.

Franczyza-korepetycje

Dla nauczycieli i osób z wykształceniem pedagogicznym dobrym rozwiązaniem jest franczyza w edukacji, czy założenie własnej szkoły językowej, czy centrum korepetycji. Usługi korepetytorskie cieszą się niesłabnącą popularnością i niewątpliwie popyt na pomoc w nauce raczej prędko nie minie. W tym wypadku zacząć można od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wtedy koszty franczyzy będą dosłownie minimalne- obejmą rachunki za telefon, materiały edukacyjne, czy dojazd. Jest to jedna z najbardziej korzystnych ofert na rynku, głównie ze względu na niski koszt inwestycji i relatywnie szybki jej zwrot. Zdecydowanie jest to atrakcyjna franczyza. Opłacalność takiej inwestycji jest bardzo wysoka.

W momencie gdy zleceń będzie coraz więcej, zbudować można zespół profesjonalnych korepetytorów, działając pod szyldem jednej ze szkół edukacyjnych. Decydując się na taką franczyzę, współpraca z pewnością przyniesie duże efekty. Firma edukacyjna daje duże pole do działania. Oferować można pomoc z każdej dziedziny, pod warunkiem znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli. Przy takiej formie franczyzy opłacalność będzie miała miejsce dopiero wtedy, gdy oferta będzie atrakcyjna dla potencjalnych uczniów. Same umiejętności dydaktyczne tu nie wystarczą. Konieczne są atrakcyjne materiały i innowacyjne techniki nauczania. Warto zainwestować w nowoczesne narzędzia (gry, oprogramowanie, książki), czy tablice multimedialne. Właściciel firmy powinien systematycznie się dokształcać, poprzez chociażby uczestniczenie w konferencjach, bieżąco śledzić rynek edukacyjny, wprowadzając tym samym na bieżąco wszelkie nowości.

Materiał zewnętrzny