Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

PRD Racibórz ma nową radę nadzorczą. Polowy: potrzebuję nowego spojrzenia

22.03.2019 12:17 | 4 komentarze | ma.w

W miejskiej spółce zajmującej się budową i remontem dróg doszło do wymiany Rady Nadzorczej. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy spełnił swą zapowiedź ze stycznia, gdy mówił Nowinom Raciborskim, że w pierwszym kwartale dokona zmian w radach spółek. Czy będą kolejne (wodociągi i wysypisko)? - Jeszcze nie wiem – przyznał nam włodarz miasta.

PRD Racibórz ma nową radę nadzorczą. Polowy: potrzebuję nowego spojrzenia
Na zdjęciu jest prezes PRD Krzysztof Wrazidło oraz były już członek rady nadzorczej Marek Olczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 marca Zgromadzenie Wspólników Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Raciborzu (tę rolę wypełnia Prezydent Miasta) podjęło uchwałę o zmianie składu Rady Nadzorczej w spółce. Pracę zakończyła rada w składzie: Stanisława Popadiuk – przewodnicząca oraz Elżbieta Rudnik i Marek Olczyk – członkowie. W ich miejsce do rady weszli: Aleksandra Sopala, Mirella Krzemińska–Haładyn i Paweł Knop. Najgłośniejsze nazwisko w tym zestawieniu to trzeci z wymienionych członków rady - jest on księgowym w raciborskim szpitalu; w momencie zatrudnienia w lecznicy przedstawiany był przez dyrektora Ryszarda Rudnika jako wartościowy „transfer”, pozyskany z sektora prywatnego. P. Knop przeprowadził się wówczas z Katowic do rodzinnego Raciborza. Rada wyłania przewodniczącego ze swego grona.

Dlaczego prezydent miasta zdecydował się na zmiany składu rady nadzorczej? - Potrzebuję nowego, odświeżającego spojrzenia na działalność spółki – tłumaczy Dariusz Polowy. O zmianach w PRD poinformował już przewodniczącego rady miasta Leona Fiołkę.

Poprzednia wymiana składu rady nadzorczej – na początku roku w Przedsiębiorstwie Komunalnym – w krótkim czasie doprowadziła do zmiany na fotelu prezesa tej spółki miejskiej (został nim w miejsce Stanisława Muchy przedsiębiorca Bogdan Gawliczek).

Zmiany w radzie nadzorczej PRD dokonują się w przededniu upływu terminu, jaki dała spółce raciborska rada miasta ubiegłej kadencji. Wyznaczyła wówczas okres 365 dni na sfinalizowanie kwestii przenosin wytwórni asfaltu, uprzykrzającej życie mieszkańców Płoni (hałas, obawy o zanieczyszczenie środowiska). Ich protest i wystąpienie publiczne w centrum kultury w październiku 2017 roku skłoniły samorząd do zajęcia takiego stanowiska. W przypadku niespełnienia warunku, jaki rada wyznaczyła prezesowi spółki w sprawie przenosin wytwórni asfaltu (otaczarni), zakładowi grozić miała likwidacja. Takie stanowisko zajęło 20 spośród 23 członków poprzedniego składu rady.

Z naszych ustaleń wynika, że mieszkańcy Płoni, przeciwni dalszej pracy otaczarni w ich dzielnicy, są w stałym kontakcie z prezydentem Dariuszem Polowym. Ten dopytywany, już parokrotnie od początku kadencji przez dziennikarzy: co dalej z tzw. asfalciarnią podkreśla, że mniejszy rozgłos w tej sprawie lepiej posłuży rozwiązaniu problemu niż jego nagłaśnianie. W międzyczasie, w przestrzeni medialnej (także na portalu nowiny.pl) pojawiły się protesty mieszkańców gminy Lubomia przed spodziewaną na ich terenie lokalizacją wytwórni asfaltu.

Ludzie:

Bogdan Gawliczek

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu