Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Od sierpnia drożeje gaz dla domu

31.07.2018 19:00 | 21 komentarzy | art

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-procentowy wzrost ceny paliwa gazowego dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. - Zmiana taryfy spowodowana jest rosnącymi cenami gazu, ropy i energii na rynkach światowych – poinformowała spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Od sierpnia drożeje gaz dla domu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 procent. Jak wylicza PGNiG, w najmniejszym stopniu skutki korekty odczują „kuchenkowicze”, którzy zapłacą rachunki większe średnio o 57 groszy miesięcznie (netto), tj. o 2,67%. Odbiorcy używający gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody mogą spodziewać się rachunków wyższych o 3,32 złote miesięcznie (3,62%). Największa podwyżka czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu - czyli tych, którzy dodatkowo ogrzewają mieszkania za pomocą gazu. Zapłacą rachunki wyższe o 3,88% czyli o około 11 złotych miesięcznie.

– Główną przyczyną podwyżki cen gazu jest obserwowany od maja tego roku istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez PGNiG OD – informuje Urząd Regulacji Energetyki. Spółka wystąpiła o zmianę taryfy ze względu na rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Z kolei na giełdowe ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską.

– Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 procent. Jest to spowodowane między innymi gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli oraz sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje Unii Europejskiej – podkreśla w swoim komunikacie PGNiG.

Spółka przypomina jednak, że i tak średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku, dzięki wielokrotnemu obniżaniu cen gazu na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Nowa taryfa będzie obowiązywać od 10 sierpnia do 31 grudnia 2018 roku.

(art)