Sobota, 16 października 2021

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Jastrzębska Spółka Węglowa kupiła supernowoczesny kombajn

13.07.2018 11:44 | 0 komentarzy | acz

Po wielu miesiącach żmudnych analiz i dyskusji między innymi z nadzorem górniczym i naukowcami z Głównego instytutu Górnictwa, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Śląskiej spółka JSW Innowacje kupiła od firmy Joy nowoczesny kompleks przodkowy, który fizycznie trafi do kopalni Budryk w czerwcu roku 2019.

Jastrzębska Spółka Węglowa kupiła supernowoczesny kombajn
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podkreślają znawcy przedmiotu, podjęta przez JSW decyzja o zakupie kombajnu może stanowić największy przełom technologiczny w polskim górnictwie od lat.

Budowa kombajnu potrwa blisko rok, później nowa maszyna trafi do kopalni Budryk do chodnika „Bw -1N badawczy” o wybiegu 1950 metrów. W kombajnie zastosowany zostanie walcowy organ o szerokości 5,6 metra. Wyposażony będzie również w 6 kotwiarek: 4 stropowe i 2 ociosowe. Dla przyjętych założeń jego postępy będą wynosić około 400 mb/miesiąc.

Odważna decyzja zarządu JSW o zakupie całego kompleksu przodkowego zapadła w związku z prowadzoną w Spółce strategią ograniczenia kosztów wydobycia oraz przyspieszenia prac przygotowawczych w kopalniach JSW, a jego zakup jest praktycznym efektem realizacji programy EFEKTYWNOŚĆ.

Innowacyjny kompleks, który będzie pracował w kopalni Budryk to również efekt wprowadzonego w zeszłym roku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej „projektu wdrożenia samodzielnej obudowy kotwowej w JSW”. Zespół projektowy pracuje równocześnie nad optymalizacją wyposażenia przodkowego (podajnik zgrzebłowy, pociąg aparaturowy, urządzenia wentylacyjne) w celu zapewnienia możliwie wysokich postępów oraz zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa załogi.

Nowoczesny kompleks , który trafi do kopalń JSW został opracowany przy współpracy członków konsorcjum w skład, którego wchodzą: JSW Innowacje - lider konsorcjum, JSW, Główny Instytut Górnictwa oraz Joy Global (Poland).

- Cieszy mnie bardzo, że nasze plany, nasze strategiczne projekty wchodzą w etap konkretów. Ten nowoczesny kompleks, który będzie pracował w kopalniach JSW jest nie tylko przykładem na to, że polskie kopalnie mogą być wyposażone w innowacyjny sprzęt, ale również doskonałym przykładem wzorowej współpracy węglowej spółki, środowisk naukowych oraz firm produkujących maszyny górnicze. Wspólnie możemy doprowadzić do tego, o czym mówiliśmy zakładając spółkę JSW Innowacje, że polskie górnictwo może być innowacyjne oraz bezpieczne i jak widać konsekwentnie to realizujemy - powiedział Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.