Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

PBG nie utraci kontroli nad Rafako

13.09.2017 09:00 | 2 komentarze | żet

Wkrótce udział PBG w akcjonariacie Rafako może spaść do 33%. Nie oznacza to jednak, że firma z Wielkopolski straci kontrolę nad raciborską spółką.

PBG nie utraci kontroli nad Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 września wznowiono obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako. Właściciele raciborskiej firmy podjęli decyzję o emisji kolejnej serii akcji Rafako. Ich zakupem jest zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju - państwowe przedsiębiorstwo kontrolowane przez Skarb Państwa. Jeśli zaplanowana na pierwszą połowę listopada transakcja dojdzie do skutku, udział PBG w akcjonariacie Rafako może spaść z obecnych 50% i 1 akcji do 33% akcji.

Aby uniknąć scenariusza, w którym pozostali akcjonariusze dogadują się ponad PBG i przejmuję kontrolę nad Rafako*, wprowadzono zmiany w statucie Rafako. Od teraz akcjonariusz dominujący, posiadający przynajmniej 33% akcji Rafako, jest uprawniony do powołania 3 członków rady nadzorczej w przypadku 5-osobowej rady lub 4 w przypadku 6-7-osobowej rady.

Zarząd Rafako spodziewa się, że dzięki emisji akcji uda się pozyskać kwotę 150–180 mln zł. Środki te mają zostać przeznaczone na inwestycje w dział badawczo–rozwojowy, a także wspomóc działania prowadzące do zwiększenia konkurencyjności Rafako.

W piątek 8 września zarząd Rafako poinformował o zwolnieniach grupowych. Ma nimi zostać objętych nawet 325 pracowników, głównie w obszarach wsparcia (finanse, informatyka, kadry; więcej informacji TUTAJ).