Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Cztery zasady bezpiecznych pożyczek

22.11.2016 15:05 | 1 komentarz | MK

Sprawdź jakimi zasadami się kierować, by dokonać mądrego wyboru pożyczki na święta i przy innych okazjach.

Cztery zasady bezpiecznych pożyczek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawdź wiarygodność firmy

Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi. Można to zrobić np. w interencie. Na podstawie wpisów dotychczasowych klientów można odsiać te firmy, które mają negatywne opinie. Ponadto na stronie Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl znajduje się rejestr podmiotów podejrzanych o prowadzenie nielegalnej działalności bankowej. Z takimi firmami lepiej nie zaczynać współpracy.

Policz całkowity koszt pożyczki

Firma udzielająca pożyczki ma obowiązek poinformować Cię o stopie oprocentowania nominalnego kredytu oraz o wszystkich innych kosztach, które pożyczkobiorca zobowiązuje się ponieść w związku z umową pożyczki takich jak: prowizje, opłaty, koszty usług dodatkowych. Dodatkowo powinien podać informację o rzeczywistej stopie oprocentowania (RRSO) obrazującej całkowity koszt pożyczki w ujęciu procentowym oraz całkowitej kwoty spłaty.

Dokładnie przeczytaj umowę

Nie ulegaj presji czasu i nie pozwalaj sobie nawet na margines niewiedzy. W razie wątpliwości pytaj i żądaj wyjaśnień wszystkich zapisów, które są dla Ciebie niezrozumiałe. Masz prawo wziąć projekt umowy do domu, żeby tam go w spokoju przeczytać lub skonsultować z kimś, kto lepiej się zna na finansach.

Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz

Jeśli firma, od której bierzesz pożyczkę nie potrafi lub nie chce wyjaśnić Ci usług, które oferuje, nie powierzaj jej swojego zaufania, a już na pewno nie podpisuj z nią umowy!

(as)