środa, 24 kwietnia 2024

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Najbezpieczniejsze w województwie śląskim

07.07.2015 07:41 | 0 komentarzy | eos

Łączy ich zawodowa pasja, ogromne poczucie estetyki i dbałości, a przede wszystkim świadomość bezpieczeństwa w prowadzeniu swoich gospodarstw, dzieli – specyfika produkcji, determinowana tradycją, wiedzą i umiejętnościami, które posiedli śląscy rolnicy wyspecjalizowani w uprawie roślin lub hodowli.

Najbezpieczniejsze w województwie śląskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sześć spośród 25 najlepszych gospodarstw wybranych zostało do etapu wojewódzkiego 13. Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego finał odbył się w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Tegorocznymi laureatami zostali raciborzanie, państwo Sylwia i Stefan Strokowie z synem Dawidem, prowadzący gospodarstwo ogrodnicze na Starej Wsi.

Na swych 30 ha państwo Strokowie produkują rocznie ok. 2 mln pęczków warzyw m.in.: pietruszki, koperku, szczypiorku, szczawiu, rabarbaru. Posiadają dużych odbiorców, z którymi współpracują od kilkunastu lat. Na bieżąco dbają o czystość i porządek w swym niezwykle zadbanym i starannie prowadzonym rolniczym biznesie. Zwycięski puchar państwu Strokom wręczył wojewoda śląski Mirosław Szemla.

– Pomimo, że to 13. edycja konkursu, mam nadzieję, że będzie nadal bardzo szczęśliwa dla rolników naszego województwa. Ponownie odwiedzimy gospodarstwo państwa Stroków 22 lipca tym razem z komisją centralną – przypomniała o ostatnim etapie konkursu dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Katowicach Irena Łaba.

W czołówce wojewódzkiej znalazły się również gospodarstwa państwa: Barbary i Piotra Jędrysików ze Świbia, Małgorzaty i Leonarda Musiołów z Kuńcowa, Magdaleny i Mirosława Sielów z Glinicy, Agaty i Gotfryda Gawędów z Molnej oraz Marty i Tomasza Sokołowskich z Grabówki.

– Ocenialiśmy stan BHP wybranych elementów środowiska pracy: podwórza, obejścia, budynku, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, a także ciągników rolniczych, przyczep, maszyn używanych w gospodarstwie, w tym pilarek taśmowych i łańcuchowych, a także elementów środowiska pracy związanych z obsługą zwierząt. Skupiliśmy się na estetyce gospodarstw, wydzielonych miejscach do zabawy dla dzieci, prowadzonej dodatkowo działalności gospodarczej oraz jej wpływie na bezpieczeństwo pracy. Ważne były udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa oraz posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy, tam gdzie są zatrudniani pracownicy – mówiła o kryteriach przewodnicząca komisji konkursowej Ewa Widera.

Reprezentujący raciborskie starostwo kierownik ROŚGWiR Krzysztof Sporny przypomniał, że przed kilku laty, w VII edycji konkursu również gospodarstwo z powiatu raciborskiego zdobyło I miejsce w eliminacjach wojewódzkich. – Śląsk to gorące bijące serca nie tylko przemysłu, ale i rolnictwa – sparafrazował słowa pani premier Krzysztof Sporny. Podziękował koleżankom i kolegom na szczeblu powiatowym i regionalnym Krystynie Nowak, Jarosławowi Krzystankowi i Kazimierzowi Lachowi, którzy zaangażowali są w organizację wszelkiego rodzaju konkursów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska i dzięki nim istnieją tak wspaniałe gospodarstwa rolne na Raciborszczyźnie.