Niedziela, 5 grudnia 2021

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Radni nie posłuchali Lenka i dali zniżkę bogatym

25.09.2013 17:31 | 1 komentarz | ma.w

Większość członków rady miasta poparła dziś wniosek wiceprzewodniczącego Artura Jarosza by bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność stosować bez ograniczeń. Nie posłuchała prezydenta Lenka podkreślającego, że "zamożni nie potrzebują wsparcia".

Radni nie posłuchali Lenka i dali zniżkę bogatym
Wiceprzewodniczący Artur Jarosz (pierwszy z lewej) miał wsparcie w prezydium rady przy swoim wniosku o "przywilej dla wszystkich raciborzan"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wcześniej Jarosz przekonał do swych racji komisję budżetu, choć wynik głosowania w tej sprawie był kuriozalny. Jego wniosek poparł on i Dawid Wacławczyk, a przeciw był Tomasz Kusy. Reszta wstrzymała się od głosu.

Dziś na sesji prezydent Mirosław Lenk podkreślał, że projekt uchwały w sprawie ulg w przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo właśności nie ma charakteru wsparcia socjalnego. Dotyczy 4,5 tys. raciborzan, którzy wpłacają do budżetu miasta rocznie pół miliona złotych opłat za użytkowanie wieczyste. Do 2011 roku obowiązywały przepisy krajowe w których ograniczano przyznanie ulgi lepiej zarabiającym. Teraz państwo dało gminom możliwość samodzielnego decydowania w tej materii. Włodarz chciał by gminne rozwiązanie utrzymało stare zasady. Podkreślał, że zamożni nie potrzebują wsparcia, bo mając kapitał już dawno przekształcili teren użytkowany wieczyście w swoją własność.

Głos zabrał też Artur Jarosz. Przyznał, że kwota dochodu 1800 zł na osobę w rodzinie dla "przytłaczającej większości raciborzan" jest nieosiągalna ale przyświeca mu cel przyznania przywileju ulg dla wszystkich mieszkańców miasta, bez wyłączania osób dobrze zarabiających, uczciwie podających swoje zarobki.

Radni posłuchali Jarosza. Na 20 obecnych 12 głosowało za jego wnioskiem dającym zamożniejszym raciborzanom możliwość 90% bonifikaty. 4 radnych sprzeciwiło się: Ryszard Frączek, Tomasz Kusy, Jan Wiecha i Eugeniusz Wyglenda. 4 członków rady wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały z poprawką Jarosza przeszedł w głosowaniu: 14 za, 5 przeciw i 1 wstrzymujący się.

Czytaj także

http://www.nowiny.pl/93866-obroncy-bogatych-waclawczyk-z-jaroszem-sprzeciwili-sie-prezydentowi.html

Ludzie:

Artur Jarosz

Artur Jarosz

Radny Gminy Racibórz V i VI Kadencji.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Frączek

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS