Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Projekt ogrodu - dodatek twój dom

10.04.2011 13:20 | 2 komentarze | red

O jego zamówieniu najlepiej pomyśleć wtedy, gdy mamy już w ręku projekt domu.

Projekt ogrodu - dodatek twój dom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Podejmując decyzję o budowaniu domu, zazwyczaj myślimy o stworzeniu wygodnej siedziby otoczonej wspaniałym ogrodem. Jak stop-klatki migają w nas obrazy widziane w katalogach, książkach, folderach, podczas wyjazdów wakacyjnych i wycieczek. Własne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać otoczenie naszego przyszłego domu, ma zapewne każdy członek rodziny. Rolą projektanta jest zdefiniowanie wszystkich tych potrzeb, skonfrontowanie ich z rzeczywistością i urealnienie, czyli przeprowadzenie selekcji.

O czym rozmawiać z projektantem?

Przed rozpoczęciem prac trzeba omówić z projektantem nasze oczekiwania. Im więcej potrzeb sprecyzujemy, tym bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Styl życia rodziny. Inaczej będzie wykorzystywany ogród, gdy mamy małe dzieci, inaczej, gdy mieszkają z nami rodzice emeryci, a inaczej, gdy domownikom towarzyszą psy. Istotne przy projektowaniu ogrodu będzie również to, czy lubimy spotkania towarzyskie, czy wolimy może wypoczynek w ciszy i samotności. Wszystko to wpłynie na dobór roślin, wyposażenie ogrodu i charakter małej architektury. 

Sposób użytkowania ogrodu. Istotne jest, kto na co dzień będzie się zajmował pielęgnacją roślin, jak wyglądają nasze plany wakacyjne i czy ktoś w tym czasie zostaje w domu. Te informacje zdecydują o doborze roślin oraz o sposobie ich podlewania. Kolejny aspekt to potrzeby poszczególnych członków rodziny: miłośników sportu, majsterkowiczów czy wielbicieli rzadkich roślin ozdobnych. Może potrzebne będzie oddzielne pomieszczenie na narzędzia, warsztat lub oranżeria, a to zwiększy koszty inwestycji. 

Estetyka. Jeśli mamy sprecyzowany typ ogrodu, jaki najbardziej nam odpowiada (naturalistyczny, ekologiczny, klasyczny, japonizujący, żwirowy itp.), warto o tym poinformować projektanta – obejrzeć wspólnie z nim katalogi i pisma, zaznaczając pomysły i rozwiązania, które szczególnie przypadną nam do gustu. Wybór stylu ogrodu i jego wyposażenie (rodzaj użytych materiałów, zastosowane urządzenia, ilość detali wykonywanych na podstawie indywidualnych projektów, dobór roślin i ich wielkość) wpłyną na koszty ogrodu.

Pielęgnacja. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinniśmy rozważyć, jest to, czy będziemy dbać o ogród we własnym zakresie, czy prace te powierzymy specjalistom. Jeśli samodzielnie – to ile czasu będziemy mogli na nie poświęcać i czy po prostu lubimy to robić.

Możliwości finansowe. Kwota, jaką dysponujemy, powinna wystarczyć na dokumentację projektową i założenie ogrodu. Trzeba ją wyraźnie określić. Jeżeli okaże się niewystarczająca, a nie chcemy ograniczyć programu zagospodarowania, projektant może podzielić inwestycję na etapy. Będziemy je realizować w miarę napływu środków finansowych.

Bez umowy ani rusz 

Współpracę z firmą należy rozpocząć od omówienia zakresu prac projektowych, ustalenia kosztów usługi i podpisania umowy. Możemy zamówić projekt wraz z wykonaniem (wtedy często nie płacimy za projekt, bo firma zakłada ogród na podstawie szkiców). Tu – mimo że propozycja wydaje się atrakcyjna – czai się niebezpieczeństwo. Może się przecież zdarzyć, że będziemy mieć zastrzeżenia co do sposobu współpracy. Jeśli przystępujemy do projektowania ogrodu w optymalnym momencie, czyli gdy mamy projekt domu, ale jeszcze nie rozpoczęliśmy budowy, trudno się z takim wyprzedzeniem umówić na konkretny koszt wykonania ogrodu. Zapewne trzeba byłoby wracać do negocjacji kosztów po budowie, a obie strony i tak mogłyby się czuć oszukane. Lepiej zatem podpisać oddzielną umowę na projekt i oddzielną na realizację. Dzięki temu w sytuacji, gdy nie będziemy zadowoleni z dotychczasowych usług, będziemy mogli do zagospodarowania ogrodu wynająć inną firmę, która zrealizuje projekt. 

Zazwyczaj formularz, czyli zarys umowy, w którym wyszczególnione są zamawiane elementy opracowania, ich cena i terminy wykonania, przygotowuje firma. Nie należy jednak godzić się na każdą propozycję, ale negocjować ceny.

Anna Skórkowska

Fot. Andrzej Szandomirski

Fot. Jacek Skorkowski