Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Wodne opowieści - dodatek twój dom

10.04.2011 13:18 | 0 komentarzy | red

Woda „oswojona” w ogrodzie wyzwala nasze pozytywne emocje. Jest ważnym elementem natury, ale warto też wykorzystać jej walory dekoracyjne  

Wodne opowieści - dodatek twój dom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Marząc o ogrodzie, wiele osób nie wyobraża sobie, by mogło w nim zabraknąć wody. Jest ona atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, a także wpływa korzystnie na lokalny mikroklimat. Powietrze wzbogacone parą wodną nie tylko sprzyja rozwojowi roślin, ale przede wszystkim ułatwia nam oddychanie, a dobowe wahania temperatury są mniejsze (to istotne zwłaszcza w miastach, gdzie klimat jest niekorzystny dla mieszkańców). Nic więc dziwnego, że chętnie przebywamy i odpoczywamy w sąsiedztwie zbiorników wodnych.

Staw czy źródełko?

Jeśli do kompozycji dodamy jeszcze strumień wijący się przez zakamarki ogrodu albo kaskadę, po której stopniach z szumem i migotaniem spływa woda, zdrój przyścienny czy fontannę, stworzymy ogród urokliwy i pełen atrakcji. Płynąca, rozpryskująca się woda – to ruch i dynamika, stojąca tafla ożywiana czasami lekką falą – to spokój i łagodność. Wpływa na nasze nastroje, bo jest w niej coś tajemniczego i  magicznego. A przy tym niesie z sobą życie. Jest bardzo ważna nie tylko dla nas. Nie minie wiele czasu od wprowadzenia jej do ogrodu, a przywabi ptaki, owady i niewielkie ssaki. Ogród nabierze innego wymiaru, bo kontakt z jego nowymi mieszkańcami stanie się wielką atrakcją nie tylko dla dzieci. Wiele osób z zaskoczeniem przyjmie radość, jaką sprawia obserwowanie przyrody. To nieistotne, czy do urządzenia ogrodu wybierzemy duży staw, małe oczko wodne, strumień, źródełko, czy fontannę. Każdy z tych elementów przyciągnie uwagę użytkowników ogrodu i stanie się ważnym punktem kompozycji. O tym, na który się zdecydujemy, powinny zadecydować: wielkość ogrodu, bo w małym lepiej umieścić nieduży element (wyjątkiem są ogrody wodne, w których staw zajmuje znaczną powierzchnię działki); charakter sąsiadującej z nim architektury, bo dobrze, by ogród stanowił całość kompozycyjną z domem; zasoby finansowe właścicieli.  

Woda jak lustro

Tafla wody, w której migoczą promienie słoneczne, odbija się niebo i sąsiadujące z nią rośliny, jest szczególną atrakcją. Od wielkości działki i charakteru ogrodu zależy, jak zaaranżujemy to miejsce.

Staw. Duży zbiornik wodny. Może być naturalny, gdy powstaje w obniżeniu terenu o nieprzepuszczalnym gliniastym podłożu. Można też zbudować sztuczny. Wtedy dno zostaje uszczelnione i obsadzone roślinami tak, by jak najlepiej naśladował naturę. Coraz częściej pojawia się nowa forma: staw kąpielowy. Jego głębsza część służy do pływania, a płytsza, porośnięta roślinami, pełni funkcję filtra.

Oczko wodne. Niewielki sztuczny zbiornik, zazwyczaj obsadzony roślinami. Coraz częściej jednak powstają obiekty o bardziej architektonicznym charakterze: regularnych geometrycznych kształtach i wyrazistych obrzeżach. Rośliny grają w nich rolę drugoplanową lub nie ma ich wcale.

Anna Skórkowska

Fot. Andrzej Szandomirski, Piotr Goraczko