Górnicy na turbiny wiatrowe? Zamienią węgiel na wiatr?
Pytanie postawione na wstępie wbrew pozorom nie jest z tych science fiction, a może dotykać bliskiej rzeczywistości. Nie jest tajemnicą, że kolejne kopalnie węgla kończą swój żywot. W innych – nie ma co liczyć na zwiększenie zatrudnienia. Co więc zaproponować mieszkańcom Górnego Śląska? Może dynamicznie rozwijające się zielone branże są dobrym rozwiązaniem? A górnicy zamienią węgiel na wiatr?
Czy górnicy mogą trafić na turbiny wiatrowe? Może ktoś nawet popukać się w głowę na samą myśl o takiej możliwości. Jednak górnicy już tam są. Chętni przechodzą specjalistyczne szkolenia w szczecińskiej firmie Vulcan Training & Consultancy. Uczą się tam nowego zawodu, związanego z elektrowniami wiatrowymi. Nie jest to pomysł oderwany od ziemi. Naukowcy szacują, że do 2030 roku w branży nazywanej zieloną przybędzie ok. 200 tys. miejsc pracy. Zaś ta dziedzina gospodarki będzie się rozwijać, bo zmiany klimatu - czy nam się to podoba, czy nie - są nieuniknione i już zresztą widzimy ich skutki.
Górnicy mogą zamienić węgiel na wiatr
Węgiel to produkt kopalny, którego zasoby nie są nieograniczone. Inaczej jest z wiatrem. Wiatr jako siła natury, bo pochodząca z samej przyrody, może dostarczać tak potrzebnej światu energii. Przy czym jego, nazwijmy to zasoby, są ciągle odnawialne. Można wprawdzie kurczowo trzymać się kopalń i węgla, choć te coraz częściej są zamykane, ale po co. W dłuższej perspektywie wydaje się to być nieracjonalne. Zasoby węgla są wymierne, natomiast kwestia ich wydobycia spod ziemi i możliwości technicznych oraz ludzkich, to druga strona medalu. Schodząc z wydobyciem w głąb ziemi, warto pamiętać, że temperatura wzrasta o 1°C na każde 33 m. Już teraz górnicy fedrują w temperaturze 28 °C, a bywa, że przekracza ona 30 °C. Czy da się pracować w jeszcze wyższych wartościach?
Elektrownie wiatrowe ratują klimat i górnictwo
Program "Wiatr - kopalnią możliwości” pozwala na przekwalifikowanie się chętnym górnikom. Szczególnie osoby młode, które mają wątpliwość czy dotrwają do emerytury w kopalniach, mogą być nim zainteresowane. To zawodowa szansa na nabycie umiejętności budowy i serwisowaniu elektrowni wiatrowych. Na razie lądowych, ale w przyszłości także tych morskich.
Odnawialne Źródła Energii, czyli takie pozyskiwane z sił przyrody, są przyszłością ludzkości. Można wprawdzie dywagować, jaki procent energii pozyskiwanej w ten sposób trafia do gospodarki, ale jednak po OZE coraz częściej sięgają nowoczesne społeczeństwa. Myślę, że nie chodzi też o zamykanie kopalń na siłę, bo to po prostu konieczność – w przypadku wyczerpania się złoża, czy kosztów wydobycia trudnych do udźwignięcia przez przedsiębiorcę. Jeśli są kopalnie, które osiągają dobre wyniki w tym zakresie, to niech działają, tak długo jak wystarczy im węgla. Można zresztą obliczyć na ile lat starczy im zasobów i znów wracamy do punktu wyjścia; co poza górnictwem?
Era węgla kiedyś się skończy
Warto dodać, że nieco inaczej wygląda sprawa z kopalniami wydobywającymi węgiel koksujący, bo ten jak wiemy, jest niezbędny do produkcji stali. Jednak i tutaj zasoby nie są nieograniczone i kiedyś się skończą. Wprawdzie dla przeciętnego człowieka to, co będzie za 20 czy 40 lat nie jest jakimś specjalnie palącym problemem, ale dla władz już tak. Nieważne, kto będzie rządził w kraju. Trzeba już wdrażać pomysł na Śląsk bez węgla, co kiedyś stanie się faktem. Nie można przecież mieszkańców tak gęsto zaludnionego regionu pozostawiać bez alternatywy. Są tereny w naszym województwie, które już jej teraz potrzebują. My, może jesteśmy w nieco lepszej sytuacji, ale i tutaj kiedyś era węgla się skończy. Być może pierwszoplanową rolę zacznie odgrywać wodór, ale jest to na razie na etapie wstępnych analiz.
Komentarze
54 komentarze
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Jeśli kogoś interesuje co nas czeka w związku z szalonymi pomysłami eurokratów dotyczącymi ETS2 to proponuję poszukać w internecie wywiadu z ekspertem d/s energetyki prof. W. Mielczarskim.
Górnicy na turbiny!!!!,dziewczyny na traktory,!!!!!!!
A rząd t uska na pasztet.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Czy tuojest artykuł o węglu brunatnym czy ze mną jest coś nie tak?
Niemcy są od nas bogatsi a wydobywają rocznie i spalają 170 milionów ton węgla brunatnego. Dlaczego go sobie nie kupią za granicą? Nie musieliby wyrąbywać cennych lasów i wysiedlać ludzi żeby otwierać nowe kopalnie.
Od kogo mamy kupować ten węgiel? Konkretnie, ile z jakiego kraju?
Skończcie z tym przedpotopowym węglem,tym bardziej u nas gdzie niskie pokłady się skończyły
Wystarczy jeden wypadek,tąpnięcie i już biadolicie,że szkoda górników.
Pozamykać te fabryki smrodu,
Jesteśmy w miarę bogatym krajem europejskim stać nas na kupowanie węgla a nie na stratę ludzi (w wypadkach) i publicznych pieniędzy (na ich 18 pensji i wcześniejsze emerytury)
Węgla bronią tylko zwiąkowcy z wiadomych przyczyn i nieuki,które nigdzie indziej pracy nie znajdą
Jak chcesz zastąpić węgiel koksujący helem?
Górnicy bardzo chętnie przejdą na te turbiny, jednakże przy każdej z nich ma powstać kilkanaście związków zawodowych.
Zagłębie Ruhry wyzamykało kopalnie i żyje - ma się dobrze... Ludzie bez węgla ENERGETYCZNEGO - też jest życie! A ten koksujący w przyszłości jakiś 50 lat tez zostanie czymś zastąpiony - wodorem, helem? Fakt, że wielu dorobi do emerytury, ale reszta nie ma czego szukać na kopalniach, bo będą to skanseny!
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Do Karpat....Jastrzębie istniało i przed komunizmem ,i przed przyjazdem takich jak ty...
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
I pomyśleć , że ci sami związkowcy niedawno grozili prezesowi taczkami , jak nie da premii i podwyżki .
Związkowcy JSW zaniepokojeni o przyszłość spółki. Największe organizacje związkowe z listem otwartym. Skierowano go m.in. do ministerstw. Piszą oni w nim o "zwijaniu się spółki", które ich zdaniem doprowadzą do zwolnień, a następnie niepokojów i degradacji społecznej. Sądzą tak przez pryzmat malejącego wydobycia i umarzania certyfikatów, stanowiących "zaskórniaki" JSW.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Unijna patologia i bełkot lewactwa staje się już normą.Nowe korporacje z Europy chcą uratować świat ?
GDZIE CHINY,INDIE,USA,BRAZYLIA,PAKISTAN I ROSJA MAJĄ EKOLEGIĘw ..... .SĄ TO POTĘGI ŚWIATOWE w produkcji węgla,ropy itp.
Za 30 lat temperatury mają spaść o 0,003 stopnia dzięki lewackiej UE buahahah.
,,należy poczynić starania, żeby jak najwięcej energii pochodziło z OZE. OZE nie są jakakolwiek alternatywą dla węgla. OZE nie są źródłem energii regulowanym i niezależnym od czynników zewnętrznych. OZE może być tylko dodatkiem go źródeł konwencjonalnych.
@gryzllly gdzie napisałem że mi Europa śmierdzi?
Ludziska, właśnie, teraz kiedy jeszcze są jako takie zasoby węgla, należy poczynić starania, żeby jak najwięcej energii pochodziło z OZE. Przy czym nie chodzi tutaj o całość energii na chwilę obecną. Węgla kiedyś zabraknie, a ten, co mamy niby na kilkaset lat nie da się wydobyć, bo jest węgiel i pod Tatrami, to kopcie se te skały i wyciągajcie - tylko, kto Wam do tego interesu dopłaci. Już dzis trzeba podjąć działania, aby mieć alternatywę czy chociażby uzupełnienie dla węgla.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
to se wyjedz do tych chin albo najlepiej białorusi jak ci Europa śmierdzi.....
ja wolę europejski skansen z solarami i wiatrakami niż śmrodzący węgiel
To że Unia chce zrobić z Europy skansen to już ktoś niżej napisał. Ameryki nie odkryłeś. Gdyby nie tani prąd z węgla w Chinach to by cię chłopcze nie było stać na smartfona czy laptopa.
co ty mi tu z Indiami chinami czy afryką wyjeżdzasz ?????
"Udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł w ubiegłym roku w Unii Europejskiej o 24 proc. – podają w najnowszym raporcie „Europejski sektor energetyczny"
w takiej skandynwii (Norwegii,Danii,Szwcji czy Finlandii) węgla używają jak mają sraczkę
Widzisz jaki ty ciemny jesteś @gryzlllly? Trzeba bylo trochę poczytać i poznać fakty zamiast pisać swoje mundrości to by cię tu nie zaorali.
"węgiel jest najważniejszym na świecie nośnikiem energii do wytwarzania prądu"
u ciemnego zacofanego luda chyba
"W krajach wschodzących i rozwijających się, szczególnie w Azji, popyt na węgiel pozostaje bardzo wysoki. Dla Indonezji IEA przewiduje jego tegoroczny wzrost o jedenaście, dla Indii o osiem i dla Chin o pięć procent. Popyt w tych krajach wzrósł, ponieważ wytwarzają więcej prądu, a elektrownie wodne dostarczają mniej energii. W samych tylko Chinach zużyto w tym roku o 220 milionów ton węgla więcej niż w ubiegłym. Węgiel pozostaje więc według IEA nadal najważniejszym na świecie nośnikiem energii do wytwarzania prądu oraz produkcji stali i cementu......"
indie wydobycie węgla
"Indie wydobyły ponad miliard ton węgla kamiennego i brunatnego w 2023 roku. Produkcja węgla była zatem o 6,7 procent wyższa niż w roku poprzednim. Indyjskie ministerstwo węgla deklaruje chęć utrzymania produkcji i dostaw surowca w sektorze energetycznym."
wydobycie wrosło a ceny spadły bo tego nikt nie kupuje :)))))) oprócz chin
W Europie ze względu na wysokie ceny energii nie opłaca się nic produkować. Paneli też nie. Wiatraki sobie kupimy od Niemców. Choć może nie za długo bo niemieckie firmy też uciekają że względu na rosnące ceny prądu. Generalnie to energochłonne wyroby produkuje się tam gdzie energia jest najtańsza bo robiona z węgla. W Chinach n.p.
W ubiegłym roku wydobycie węgla na świecie wzrosło o 8%.
sami "znafcy" się odezwali pewnie bez wykształcenia w tym temacie
górnictwo to przeżytek więc najwyższy czas to zlikwidować albo zmienić ich zatrudnienie na produkcję paneli albo wiatraków KONIEC KROPKA!
jedynie emergetyka jądrowa i wodór mają przyszłość
węgiel był dobry w XIXw na etapie maszyn parowych, nawet w domu już mało kto tym syfem pali
Klimat zmienia się co klika set lat i akurat nam przypadło w tym okresie żyć, ludzie jakiś procent wpływają na te zmiany ale jest to niski wpływ, a zielony ład ma na celu doprowadzenie ludzi do biedy bo mamy być biedni i posłuszni tym globalistycznym wieprzom . Bezrobocie i ubóstwo czeka Polaków , likwidacja klasy średniej, blackaut, braki żywności itd.
Drops.... Do czego Ci górnicy tam są potrzebni?... Na przykład do wymiany oleju .
Drops , masz samochód tankujesz benzynę i jedziesz , po co Ci mechanicy
Ogarnij się , albo wyjdż z domu i turlaj dropsa
Jeśli się już koniecznie chce pisać na temat którego się nie zna, to może warto się zastanowić, czy to, co się znalazło w "necie" ma sens. Ten artykuł to spojrzenie na energetykę przez pryzmat potrzeb człowieka który chce naładować smartfon a nie z perspektywy krajowych potrzeb. Krajowy system energetyczny MUSI opierać się na źródłach energii które są niezależne od pory dnia, roku i pogody. Muszą one zapewnić energię w niezbędnej ilości również wtedy, gdy "nie wieje i nie świeci", czyli praktycznie powinny umieć wyprodukować ZAWSZE taką ilość energii jaką dany kraj potrzebuje. Na dzień dzisiejszy są takie trzy: elektrownia węglowa, jądrowa i gazowa. Jakoś nie znalazłem w tym artykule tej kluczowej informacji. Z pewnością nie będzie to wodór, który praktycznie nie występuje w przyrodzie w znaczącej ilości w stanie wolnym, a do jego wytworzenia trzeba bardzo dużo energii elektrycznej . Jeśli faktycznie docelowo mamy mieć tylko wiatraki, to powinniśmy zapomnieć o przemyśle, a żeby nie siedzieć po zmroku po ciemku, to trzeba szybko wybudować kilka fabryk świeczek. Bardzo mnie też zaintrygowało te 200 tysięcy nowych miejsc pracy w "zielonym biznesie" . Co ci ludzie będą robić? Pedałować na małych elektrycznych generatorkach? W tej chwili w górnictwie pracuje 70 tysięcy ludzi. Jeśli w branży OZE ma przybyć 200 tysięcy pracowników, to koszty tej energii ze źródeł OZE będą jeszcze wyższe niż są teraz. Energia elektryczna stanie się dobrem luksusowym. Wszystkie te działania którymi się tak niektórzy zachłystują spowodują to, że staniemy się, (zreszta jak cała unia) światowym przemysłowym skansenem z najdroższą energią.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ludzie rzucają się o wiatraki, a co zrobicie, kiedy węgla zabraknie? Myślenie nie boli!
~kingkong (188.137. * .95)
Wcześniejsze emerytury przysługują :
- służby mundurowe : policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy graniczni, pracownicy służby więziennej czy funkcjonariusze specjalnych jednostek.
- pracownicy zakładów chemicznych
- ratownicy górscy
- sędziowie
- prokuratorzy
- prokuratorzy
Paragrafie - Kolejni uprzywilejowani to górnicy. Budżet - tym razem już w ramach prawie 38-miliardowej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zapłacić musi za ich wcześniejsze emerytury. - z akcentem na WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY