Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Prezydent Polowy zacisnął pięści i krzyknął. Co wywołało w nim takie emocje?

07.03.2024 07:45 | 12 komentarzy | ma.w
  • Włodarz zwołał w tym celu konferencję prasową. Zazwyczaj takowe zapowiada z parodniowym wyprzedzeniem. Tu działał nietypowo.
  • W środę 6 marca o 9. rano rozesłano informację, by do urzędu przyjść na spotkanie dla mediów w samo południe.
  • W sali zegarowej Dariusz Polowy obwieścił swój komunikat. Mówił m.in. o magnesie, milionach i najlepszym miejscu do życia.
Prezydent Polowy zacisnął pięści i krzyknął. Co wywołało w nim takie emocje?
Dariusz Polowy prezydent Raciborza i Joanna Stanisz-Cebula szefowa jego biura w magistracie. Włodarz cieszy się, że Miasto wyłoniło wykonawcę rozbudowy H2Ostróg. Zajmie się tym firma Techbud z Opola
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowa jeszcze w marcu

- Miło mi powiedzieć: mamy to! Na 100% powstanie strefa zewnętrzna przy aquaparku H2Ostróg. Doprowadziłem to do końca - powiedział na samym początku konferencji włodarz Raciborzu.

Wskazał, że kwotę 31,5 mln zł Miasto Racibórz pozyskało na ten cel ze środków rządowych.

- Ta inwestycja zostanie zrealizowana przy minimalnym udziale budżetu miasta. To będzie miejsce rozrywki, integracji oraz promocji zdrowego trybu życia - zapowiedział D. Polowy.

Przetarg na wykonawstwo rozbudowy basenu wygrała firma Techbud z Opola. Według prezydenta Polowego to sprawdzony wykonawca, jak dodał - z bardzo dużym doświadczeniem. Po potwierdzeniu spełnienia wszystkich wymogów, w tym gwarancji rzetelnego wykonania usługi, jeszcze w marcu zostanie podpisana umowa w trybie „projektuj i buduj”.

Wsparcie kadrowe - niezbędne

- Dziękuję całemu zespołowi osób zaangażowanemu w to przedsięwzięcie. Ta inwestycja jest potwierdzeniem, że Racibórz jest na najlepszej drodze do tego, aby stać się najlepszym miejscem do życia, pracy i mieszkania - podkreślił Dariusz Polowy.

Komunikat włodarza w sprawie rozstrzygnięcia przetargu był krótki. Prowadząca spotkanie dla mediów kierownik Joanna Stanisz-Cebula z Biura Prezydenta Miasta zaprosiła do zadawania pytań.

Konferencja prezydenta Dariusza Polowego o wyłonieniu wykonawcy na rozbudowę H2Ostróg

Konferencja prezydenta Dariusza Polowego o wyłonieniu wykonawcy na rozbudowę H2Ostróg

Byliśmy ciekawi jak zmieni się zatrudnienie w H2Ostróg po zwiększeniu jego oferty. Polowy wyjaśnił, że przedstawiał to już wcześniej na prezentacjach dla radnych.

- Na pewno nowa funkcja będzie wymagała wsparcia kadrowego - powiedział Polowy.

Miasto wyłoniło wykonawcę w drugim przetargu, modyfikując swoje zlecenie. Zrezygnowano z jednej ze zjeżdżali w kształcie lejka. - Na początek ta główna atrakcja będzie jedna, a po roku, czy dwóch - dla odnowienia wprowadzi się dodatkowe. Tak się postępuje przy takich obiektach - tłumaczył D. Polowy.

Ciepło będzie magnesem

Włodarz zaznaczył, że po rozbudowie nie będzie w okolicy Raciborza odpowiednika takiej atrakcji jaką zaoferuje H2Ostróg. - Z uwagi na liczbę atrakcji, gwarantuję, że ludzie będą do nas przyjeżdżali - podkreślił w magistracie prezydent Polowy. Dodał, że magnesem będzie m.in. to, że obiekt będzie przez cały sezon ogrzewany.

Spytaliśmy Polowego o komentarz do wypowiedzi Michała Fity - jego kontrkandydata w wyborach prezydenckich, którą wygłosił na swej konwencji w Strzesze. Nagrał prześmiewczy filmik odnoszący się do treści na banerze Polowego, który stał w holu domu kultury. Napis informował, że tu powstaje rozbudowany basen. Michał Fita pytał ironicznie - na scenie oraz w filmiku - czy Polowy zbuduje basen przy domu kultury?

- Nie słyszałem tej wypowiedzi i nie odniosę się do niej - skwitował D. Polowy.

Powiedział jednak, że o rozbudowie aquaparku mówi się od trzech lat bardzo szczegółowo, a jego poprzednik w urzędzie - Mirosław Lenk, planował ją jeszcze wcześniej.

- Przewidywał on stworzenie niewielkiego baseniku, a my podjęliśmy się poważnej rozbudowy. Przy takich informacjach wszyscy wiedzą, gdzie taka rozbudowa ma się odbyć. Przetarg był organizowany pod konkretną lokalizację - stwierdził Dariusz Polowy.

Tak ma wyglądać rozbudowany aquapark w Raciborzu. Wizualizacja przewiduje zjeżdżalnię w formie lejka. Ta ma pojawić się w późniejszym terminie

Tak ma wyglądać rozbudowany aquapark w Raciborzu. Wizualizacja przewiduje zjeżdżalnię w formie lejka. Ta ma pojawić się w późniejszym terminie

Dodał, że wybrano to miejsce - na terenie OSiR przy Zamkowej w Raciborzu, żeby nie zmarnować jego potencjału.

- Przypomnę, że myślano, aby ustawić tam farmę fotowoltaiczną, a później - boisko ze sztuczną nawierzchnią, co uważam za nieracjonalny pomysł - usłyszeli uczestnicy konferencji.

Włodarz jeszcze raz podkreślił, że Miasto pozyskało na ten cel 32 mln zł - według niego olbrzymie dofinansowanie. - Zrealizujemy tę inwestycję bez kredytu - zapewnił.

Przenosiny kortu mają być sprawne

Podnieśliśmy omawiany już parokrotnie wątek tenisistów z OSiR, którzy wskutek rozbudowy stracą część przestrzeni do gry na pobliskich kortach. Czy inwestycja zostanie tak zsynchronizowana, aby pasjonaci gry z rakietą nie stracili sezonu?
Prezydent uspokajał, że przenosiny kortu z Zamkowej na Łąkową, za Arenę Rafako, mają pójść sprawnie. Budowa nowego obiektu będzie sfinansowana ze środków odzyskanego podatku VAT, o co wystąpi OSiR. Ten mechanizm finansowy zastosowano już przy budowie H2Ostróg.

Na koniec konferencji spytaliśmy, czy Polowy - o ile znów zostanie wybrany prezydentem Raciborza - wzorem Mirosława Lenka pierwszy wykąpie się w rozbudowanym obiekcie? (Lenk przepłynął długość basenu na oficjalnym otwarciu H2Ostróg - przyp. red.).

- Obiekt jest przeznaczony dla mieszkańców, prezydent tu nie jest najważniejszy - odparł Dariusz Polowy.

Wybrany wykonawca ma zrealizować projekt w ciągu 17 miesięcy, co oznacza, że latem 2025 roku mieszkańcy Raciborza będą mogli cieszyć się nowymi atrakcjami.

WIDEO NA ŻYWO: KONFERENCJA PRASOWA DARIUSZA POLOWEGO O H2Ostróg


Projekt rozbudowy Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej zakłada poszerzenie oferty rekreacyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji poprzez rozbudowę zewnętrznej części Aquaparku H2Ostróg w Raciborzu. Część niekąpielowa przewiduje moduły m.in.: wejściowy zautomatyzowany samoobsługowy; sanitarny; gastronomiczny oraz "odpoczywalnie" porośnięte trawą w formie amfiteatru z miejscem na dużą ilość leżaków. Część kąpielowa przewiduje m.in.: moduł wodny kąpielowy, kilka zjeżdżalni, wodny plac zabaw, część wodną dla małych dzieci, część do odpoczywania i relaksu z kilkoma atrakcjami oraz moduł ze skoczniami. Część basenów zewnętrznych będzie miała podgrzewaną wodę.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Joanna Stanisz-Cebula

Joanna Stanisz-Cebula

Kierownik Biura Prezydenta Miasta w Urzędzie Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.