środa, 22 marca 2023

imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza

RSS

Sport i ciekawe zajęcia, a może zakrapiane ferie?

17.01.2023 08:00 | 3 komentarze | KaBa

Jakie będę te ferie? Młodzież zajmie się czymś ciekawym i rozwijającym czy może wybierze imprezy zakrapiane alkoholem. Pewnie, ktoś powie, że nie każdy wyjedzie, a w mieście nic się nie dzieje. Czy jednak na pewno Jastrzębie i inne miasta nic nie oferują młodym ludziom?

Sport i ciekawe zajęcia, a może zakrapiane ferie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczęły się dwa tygodnie laby, na którą czekało wielu uczniów. Wolność prawie niczym nieograniczona. Rodzice najczęściej w pracy, a więc pełnia szczęścia. Wiadomo, że  nie każdy może wyjechać. Czy jednak pozostaje nuda, zabijana bezcelowym włóczeniem się po ulicach? Nieraz zdarzało się, że policjanci mieli pełne ręce roboty, zatrzymując pijanych nastolatków. Czy tak będzie i tym razem?

Już można przeczytać, w co niektórych komentarzach internetowych, że w mieście nic się dla dzieci i młodzieży nie dzieje, że wieje nudą. Czy jednak jest to prawda? Pracownicy różnych instytucji głowili się, aby zaproponować młodym różne formy spędzania wolnego czasu.

Nie miejsce tu, aby wymieniać wszystkie propozycje, ale przyjrzyjmy się, chociażby tej bezpłatnej ofercie. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: taniec towarzyski, tenis stołowy, warsztaty piłkarskie, szachy, karate, boks. Miejska Biblioteka Publiczna: spektakle dla dzieci, cykl zajęć pt. „W poszukiwaniu śnieżnego potwora”, gry planszowe, zajęcia z programowania i warsztaty artystyczne. Miejski Ośrodek Kultury: warsztaty dla dzieci i inne zajęcia prowadzone przez wszystkie świetlice MOK. Trzeba przyznać, że jest w czym wybierać.

Szkoły nie prowadzą zajęć lekcyjnych, chociaż niektóre podstawówki proponują kilka imprez, jak na przykład SP nr 9, we współpracy z osiedlem Gwarków. Nie da się jednak ukryć, że część młodzieży nie wykazuje zainteresowania tym, jak sensownie spędzić czas.

Dlaczego więc tak wielu narzeka i twierdzi, co nie jest zgodne z prawdą, że nic się w mieście nie dzieje? Warto nawet w czasie ferii, czy wakacji zainteresować się tym, co robią własne dzieci? Dorastające nastolatki chętnie same organizują sobie czas wolny. Może jednak rodzice, szanując ich potrzebę niezależności, zechcieliby mieć wpływ na ich poczynania?  Szerzej można nazwać to wychowaniem i kształtowaniem swych pociech.

Niestety, zdarzają się sytuacje, że policjanci zgarniają z ulicy nieletnich, którzy wolą spotkania zakrapiane piwem, bywa, że próbują narkotyków czy palą papierosy. Chyba nie jest też rozwiązaniem spędzanie całych dni i nocy na grach komputerowych lub w wirtualnym świecie. Pewnie nie da się ot, tak nakazać synowi czy córce, co ma robić. Dlaczego tak się dzieje, że zdarzają się zachowania negatywne? To temat na osobną dyskusję. Jednak to czas wolny - ferie, wakacje najlepiej pokazuje, czym interesują się młodzi ludzie, co lubią robić najbardziej. Tak naprawdę wtedy widzimy, jaka młodzież jest. Sposób spędzania wolnego czasu pokazuje, jacy jesteśmy, jak zostaliśmy ukształtowani i czym się w życiu kierujemy.

W poniedziałek pierwszy dzień laby. Jest jeszcze czas, aby wskazać dzieciom i młodzieży, co można ciekawego robić. Przecież w ferie powinno się spędzać czas na tym, na co zwykle go brak. Nawet nie wyjeżdżając z domu, da się rozwijać, uczyć poprzez zabawę, a może nawet znaleźć nową pasję.