Górnicy zmienią zawód. Są nowe miejsca pracy
Górnictwo w Polsce przechodzi głęboką restrukturyzację. Szacunkowo 14-36 tys. górników będzie musiało się przebranżowić. Miejsca pracy znajdą się w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym i energetyce odnawialnej.
Górnicy dochodzą z zawodu – jedni na emerytury lub inne świadczenia, drudzy są zmuszeni poszukać nowego miejsca pracy. Instytut Badań Strukturalnych pokazuje, że szansa na zatrudnienie istnieje w branży budowlanej, przetwórstwie przemysłowym oraz energetyce odnawialnej.
Jak informuje Agencja Rozwoju Przemysłu, pod koniec maja 2021 roku sektor węglowy w Polsce zatrudniał 78,9 tys. pracowników. Zatrudnienie w tym dziale systematycznie spada (2020 r. wynosiło 80 tys. osób). Spada również sprzedaż węgla kamiennego w Polsce. W ubiegłym roku kopalnie wydobyły w sumie 54,4 mln ton tego surowca, o blisko 11,7 proc. mniej rok do roku. Z kolei sprzedaż spadła o ponad 9,2 proc., do 53 mln ton.
Komentarze
46 komentarzy
IT i turystyka.
Niestety w obu przypadkach należy mieć za sobą trochę więcej niż tylko osiem klas podstawówki.
Dlatego górnicy odpadają.
A gdzie ja znajdę jakąkolwiek inną pracę jeżeli jedynie co potrafię to nosić wódkę przez bramę i ciuchy do pralni dozorowi?
Propaganda
A gdzie znajdą zatrudnienie tłuste koty związkowe? Przecież takiego leberstwa nie odwala się nigdzie indziej.
Zlikwidowac te fabryki smrodu
Górnicy bardzo chętnie się przebranżowią, ale żeby się tak samo nie narobić i to za takie same pieniądze. Amen.