Nie znajdą pracy poza górnictwem?
Górnicy z likwidowanych kopalń będą przenoszeni do innych zakładów górniczych. Część z nich nie widzi problemu ze znalezieniem się na rynku pracy, jednak pracownicy po 50. roku życia mają spore obawy.
Instytut Badań Strukturalnych opracował raport pt. „Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji”. Poruszono w nim zagadnienie przyszłości zawodowej górników z likwidowanych kopalń.
Większość z badanych górników z Polskiej Grupy Górniczej dobrze ocenia swoje szanse na rynku pracy w branży innej niż górnictwo. Największe obawy mają pracownicy, którzy ukończyli 50. rok życia
- Najniżej swoje kwalifikacje zawodowe oceniały osoby mające powyżej 50 lat. Około 29 proc. z nich twierdzi, że raczej nie ma szans na znalezienie pracy poza górnictwem węgla kamiennego, zaś nieco ponad 14 proc. było tego pewne – czytamy w raporcie.
Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli górnicy otrzymają podobne warunki zatrudnienia, jak w kopalniach, wówczas odległość nowej pracy od miejsca zamieszkania i konieczność dojazdu nie ma dla nich znaczenia.
Komentarze
45 komentarzy
PGG to nie są jastrzębskie kopalnie.
Padły barco warzne słowa. To nic, że jaszczembianom zostajom tylko szkody gurnicze, ale morzemy być dómni.
Przecież tłuste koty załatwiły że wszyscy górnicy dorobią spokojnie do emerytury , więc nie rozumiem po co ten artykuł .No chyba że czegoś nie wiemy i okaże się ze tłuste koty coś zataiły przed górnikami co by akurat nie było dziwne !!!
A co nas obchodzi, gdzie mieszkańcy Rybnika Wodzisławia czy Żor z jastrzębskich kopalń, znajdą pracę
Znajda prace w IT i turystyce. To dwa nowe filary jastrzebskiej gospodarki.