JSW: Powstanie poligon dla dronów
Na terenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej powstanie poligon doświadczalny dla testowania dronów, który będzie zajmować 34 km2. Na obszarze tym znajduje się infrastruktura kolejowa, energetyczna, hałdy i właśnie nad nimi będą wykonywane cykliczne automatyczne obloty inwentaryzacyjne.
W marcu w Katowicach powstało konsorcjum firm: JSW Innowacje, Dlapilota.pl - właściciel systemu DroneRadar oraz FlyTech UAV – krakowski producent profesjonalnych dronów w celu stworzenia, uruchomienia i przetestowania niezbędnej infrastruktury do realizacji koncepcji dronów w przestrzeni powietrznej miast (U-Space).
W ramach konsorcjum powstanie powszechnie dostępny system, obsługujący automatyczne loty dronów poza zasięgiem wzroku. Nowopowstała usługa posłuży m.in. do autonomicznego monitorowania szkód górniczych, obiektów infrastruktury krytycznej oraz do bezpiecznej integracji lotu dronów z lotami samolotów załogowych.
Ma powstać poligon doświadczalny U-Space, zlokalizowany na terenie jednego z obiektów grupy JSW. Obejmie on powierzchnię 34 km2 z różnorodną przemysłową zabudową, infrastrukturą kolejową i energetyczną, oraz hałdą, nad którymi będą realizowane cykliczne autonomiczne obloty inwentaryzacyjne. U-Space to europejska koncepcja wydzielenia w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej, dedykowanej dronom. Istotą U-Space jest umożliwienie lotu wielu platform bezzałogowych w jednym czasie, w dużym stopniu autonomicznie, w celu realizacji usług dla mieszkańców miast, samorządów, przedsiębiorców czy przemysłu.
Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wielokrotnie zapewniał, że JSW jest zainteresowana wdrożeniem nowoczesnych technologii w zakresie budowy sieci sensorowych, bezzałogowców i produkcji paliwa ekologicznego. Podkreślał, że to wszystko ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania spółki.
Komentarze
56 komentarzy
jaja se robi z górników... a na dole co? wszystko stare i wszystkiego brakuje ;/ tylko pełno białych nierobów(po znajomościach) od nieczego !
Oooooo....łaaaaaaa.........teraz to będzie wydobycie... ..pisowskie koryto coraz szersze, nawet drony bedą żreć z górników.... dokąd idziesz JSW.
Gruby zwiazkowiec z zofiowki będzie oblatywaczem bo mu wątróbka gnije od gorzoły caly żółty się robi
Szyby niech pogłębią na Pniówku bo nie ma czym dychać. A transport to porażka
A na środku tego poligonu stanie maciar z monu i będzie sterowal ciemnym ludem.
"zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania spółki"
Napomne tylko, ze pojawil sie nowy Nissan Leaf. Przestarzala flote samochodow elektrycznych trzeba wymienic.
Kto jeszcze nie podpięty do kroplówki z JSW ... zapraszamy
Podobno w szkole górniczej ma powstać nowy kierunek " operator drona " nauka będzie trwała 2 miesiące z zapewnieniem pracy w JSW.
Prezes Jarosław miał gest w wydawaniu kasy , ale ten prezes to już prawdziwy wizjoner , a co z nowym układem prezes coś powie na ten temat czy nie ma czasu bo uczy sie obsługiwać drony. Przy takim rozrzucie to po spółce zostaną niedługo tylko hałdy i szkody górnicze monitorowane przez drony prezesa.
Tak na drony jest kasa a dewidendy nie ma brawo Panie Ozon
Za parę lat po jsw zostanie tylko " dziura ozonowa" szkoda!
" Podkreślał, że to wszystko ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i obniżyć koszty funkcjonowania spółki."Poprawić bezpieczeństwo gdzie.... na ścianie w przodku czy na hałdzie kamienia , obniżanie kosztów poprzez ładowanie kasy w projekty nie zwiazane z wydobyciem węgla co jest podstawową działalnością JSW. Przypomnę hasło z logo JSW "wydobywamy to co najlepsze" , a może będą szukać węgla na hałdach.
a zyski dla załogi i premia?kiedy i ile ? 25tys?
Czekam aż podejmą decyzję o budowie kosmodromu i wyrzutni rakiet balistycznych zabawa trwa w najlepsze tak trzymać i nie wyciągać.
JSW ma prawo robić to co uważa za stosowne. To ich pieniądze.
Chwilowo kasa jest, to zabawa trwa na calego.