Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum

28.03.2017 07:57 | 69 komentarzy | kb

Podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek radni zdecydują, co dalej z budynkami starej łaźni po byłej kopalni „Moszczenica”. Miasto pozyskało dofinansowanie na to, aby w miejscu tym powstało nowoczesne muzeum postindustrialne.

Radni zdecydują o powstaniu postindustrialnego muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej zły stan techniczny. Jednak podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, 23 marca, Klub PiS wystąpił z propozycją uchwały o niewyburzaniu tej części budynku. Jeśli zostanie ona przyjęta, wówczas Jastrzębie straci dofinansowanie.

Miasto straci także wiarygodność w oczach zagranicznych partnerów wraz, którymi realizujemy to zadanie, a są nimi DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza. Jeśli Jastrzębie wycofa się ze wspólnego projektu, może to wiązać się z ogromnymi trudnościami w pozyskaniu środków finansowych na przyszłość, nie tylko w tej kadencji, ale także latach następnych. Wówczas łaźnia po byłej kopalni „Moszczenica” będzie popadała w ruinę.

Sesja w tej sprawie będzie wznowiona w czwartek, 30 marca. Przed posiedzeniem planowane jest spotkanie prezydenta miasta z radnymi w sprawie łażni  oraz innych pustostanów.

W budynku zmodernizowanej łaźni  będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.