Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

"Oszustwo na Orlen". Jastrzębianka straciła sporą sumę. Na czym polega działanie przestępców?

03.07.2022 08:08 | 0 komentarzy | sqx

To klasyczny przykład phishingu - przestrzega policja z Jastrzębia. Na komendę zgłosiła się kobieta, która straciła 2 tysiące złotych po tym, jak skorzystała z "oferty", która okazała się być przynętą przygotowaną przez oszustów.

"Oszustwo na Orlen". Jastrzębianka straciła sporą sumę. Na czym polega działanie przestępców?
Oszuści wykorzystują wizerunki znanych osób, by uwiarygodnić swój przekaz. W te reklamy nie należy jednak klikać - możemy stracić pieniądze, dostęp do kont bankowych, a nasze dane mogą zostać bezprawnie wykorzystane. Każdą taką próbę oszustwa i podejrzaną reklamę czy ofertę należy zgłosić na policje / fot. orlen.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Oszustwo na Orlen" to kolejna metoda wyłudzania pieniędzy i danych - ostrzega Polski Koncern Naftowy. Oszuści publikują fałszywe ogłoszenia zarówno w mediach społecznościowych, jak i w mailach, na stronach i reklamach internetowych czy w smsach.

- Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób - informuje PKN.

Na jedną z takich właśnie reklam natknęła się w sieci mieszkanka Jastrzębia, która klikając w "ofertę", wyraziła zainteresowanie tematem. Po wysłaniu zgłoszenia, kontakt nawiązał z nią konsultant, któremu udało się pozyskać dostęp do jej komputera.

To sprawiło, że na koncie bankowym kobiety i jej męża zaczęły się dziać dziwne rzeczy - wpływały i wypływały różne kwoty do czasu, aż konto zostało zablokowane. Rzekomy konsultant polecił kobiecie zadzwonić do banku, by odblokowała konto. Jednak jastrzębianka zaniepokojona transakcjami wybrała się do banku osobiście. Tam dowiedziała się, że została oszukana.

Sprawdź, jak rozpoznać fałszywą reklamę / fot. orlen.pl

Sprawdź, jak rozpoznać fałszywą reklamę / fot. orlen.pl

Jak rozpoznać, że to oszustwo?

1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.

2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.

3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.

4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.

5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.

6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.

7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

/na podst. KMP Jastrzębie-Zdrój, orlen.pl/