Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Wystawa, która pokazuje moc naszego Muzeum. Tak wyglądał kiedyś Śląsk

07.05.2022 14:12 | 0 komentarzy | ma.w

Kierowały mną egoistyczne pobudki - przyznał Adam Knura kurator wystawy grafik sprzed ponad 100 lat. Zachwycał się grafikami śląskich miast, które są w zbiorach Muzeum w Raciborzu. Pomysł, by pokazać je razem na wystawie, ziścił się 6 maja.

Wystawa, która pokazuje moc naszego Muzeum. Tak wyglądał kiedyś Śląsk
Wystawa "Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu" zainteresowała stałych bywalców placówki jak i nowoprzybyłych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wystawa miała dwoje kuratorów - Julitę Ćwikłę kierującą działem etnografii oraz Adama Knurę kierownika działu historii.

- Ta wystawa pokazuje moc naszego muzeum. Pokazuje jakie potężne mamy zbiory, jak dużo jest tu pięknych litografii z XVIII i XIX wieku. Posiadamy, widoki z całego Śląska, aż po Brzeg, Namysłów i po stronę czeską - mówił na początek dyrektor Romuald Turakiewicz.

Zebranych zapewniał, że zobaczą miejsca im aktualnie znane, jak wyglądały przed 100, 200, a nawet 300 laty.

To nie jest przeróbka

- Pięknie oddana jest praca ludzi, uchwyconych przy codziennych czynnościach, przy pracy na roli, czy przy transporcie. Osobiście to mnie właśnie najbardziej zaintrygowało, uczuliło, że jest to warte oglądania - przyznał szef placówki.

Zapewniał, że to, co widać na grafikach, nie jest żadną przeróbką rzeczywistości, tylko autentycznie oddaje, jak świat kiedyś wyglądał, w czasach kiedy nie było fotografii.

Prace wykonano technikami m.in. miedziorytu, linorytu, metodą litograficzną. - Wówczas praca nad takim obrazem trwała długo. Na przykład na blaszce miedzianej trzeba było wyżłobić kontury, zarysy. Z kolei by powstała grafika litograficzna, to na kamieniu trawiono kwasem rysunek i metoda ta była bardziej trwała - opowiadał Turakiewicz.

Dziękował przybyłym gościom. - Goście muzeum to ludzie interesujący się kulturą, sztuką, historią, czymś ponadprzeciętnym. Doceniam, ze państwo nas odwiedzacie - zaznaczył.

Podzielił się zachwytem

Kurator wystawy Adam Knura wyjawił, że pomysł na wystawę ma źródło egoistyczne. - Mamy w zbiorach grafiki miast śląskich, a ja zachwycałem się nimi wiele razy. Pomyślałem, że warto je zobaczyć wszystkie naraz, w odpowiednich okolicznościach - oznajmił.

Ponieważ w zespole pracowników Muzeum nie ma jeszcze historyka sztuki, to Knura postanowił wczuć się w jego rolę przy organizacji wystawy.

Zaprezentowano na niej 63 widoki śląskie: miasta, fragmenty miast, ulice, budynki, pałace, pomniki, obiekty przemysłowe, a także pejzaże śląskie, typowo przyrodnicze.

Panorama z więzieniem

Przygotowano powiększenia panoram dawnego Raciborza - z dzisiejszych okolic Ocic Górnych oraz z Dębicza. Knura podkreślał, że można zobaczyć na nich najważniejsze budynki Raciborza, w tym świeżo wybudowane więzienie.

Podobnie jak dyrektor, Knura zachwycał się scenkami rodzajowymi, które upiększają grafiki. Prezentują codzienność pracy i ówczesnego życia. - Proszę się przyjrzeć detalom, w których widać wysoki kunszt artystów - zachęcał kurator.

Julita Ćwikła powiedziała, że większość prezentowanych grafik pochodzi z przedwojennych zbiorów Heimat Museum Ratibor i mają już powyżej 100 lat.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza