Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Pożarów sadzy można uniknąć. Ile razy trzeba czyścić komin w ciągu roku?

24.02.2022 12:59 | 0 komentarzy | ska

Co roku w sezonie grzewczym straż pożarna wielokrotnie interweniuje przy pożarach sadzy kominowej. Bywają tygodnie, kiedy nie ma dnia bez takiej interwencji. Najczęściej zaś pożary odnotowywane są w weekendy. Przykłady z ostatnich tygodni? Pożar sadzy w budynku piekarni w Lubomi 16 lutego. Dzień wcześniej przy ul. Wiejskiej na Podbuczu i drugie zdarzenie w Rogowie. A to tylko w dwa dni. O przyczynach i możliwościach zapobiegania pożarom sadzy kominowej porozmawialiśmy z mistrzami kominiarskimi: Łukaszem Zającem oraz Piotrem Mężykiem członkami Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.

Pożarów sadzy można uniknąć. Ile razy trzeba czyścić komin w ciągu roku?
Łukasz Zając oraz Piotr Mężyk, członkowie Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co w takim razie, palić od góry i utrzymywać większą temperaturę paleniska?

P.M. Także, a może przede wszystkim, dopuszczać do tego paleniska oraz komina fachowców. Kominiarze, nie tylko my tutaj, ale także wielu innych, ma wieloletnie doświadczenie, a tym samym zna się na swoim fachu. Nie tylko jesteśmy od czyszczenia przewodu, co jest bardzo ważne i powinno być wykonywane minimum 4 razy w roku, ale także podpowiadamy często co robić, aby nie dochodziło do krytycznych sytuacji – w oparciu o dany rodzaj kotła i stan komina.

Czyli w momencie, kiedy wymieniamy piec, bo musimy zlikwidować stary kopciuch…

Ł.Z. … wtedy wzywamy kominiarza, aby zaopiniował kotłownię i wystawił na to dokument jeszcze przed wykonaniem tej kotłowni. Po wykonaniu takiej wstępnej opinii inwestor przystępuje do wymiany kotła przez serwisanta, a później przychodzimy i sprawdzamy, czy nie doszło do błędu przy instalacji.

P.M. W starszych budynkach częstym problemem jest brak nawiewu czy nawet wentylacji w kotłowni. Często słyszymy, że jest tam okienko, ale nie tędy droga. Dopływ do pomieszczenia kotłowni musi odbywać się w sposób ciągły oraz posiadać właściwą powierzchnię.

Ł.Z. Zawsze mówię, że okienko to urządzenie sabotażowe, bo dzisiaj działa, a jutro nie. Któryś z domowników przyjdzie i powie „zamknij, bo zimno”, a przy wietrznej pogodzie z kotła do komina zaciągnie się ogień i mamy gotowy przepis na pożar sadzy, bo przy wietrznej pogodzie ciąg kominowy wzrasta. Mój były majster zawsze mówił, że jak wieje, będziemy mieli pożary sadzy. Przy ostatnich wichurach zdarzały się sytuacje, że ludzie mieli cofki i duże zadymienie w pokojach. To też efekt braku dopływu powietrza.

Czyszczenie komina to jedno, a czyszczenie pieca?

Ł.Z. Zdarzają się interwencje, kiedy dopiero podczas moich odwiedzin użytkownicy zaczynają sprzątać w kotłowni. W piecu natomiast są uszkodzone zawiasy, zniszczone uszczelki. A to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że przewody dymowe trzeba czyścić minimum 4 razy w roku, a raz do roku wentylacyjne. Ustawa obliguje do tego właściciela czy administratora budynku. Sam piec często należy też czyścić z sadzy nawet codziennie. Czyścić trzeba każdy piec, niezależnie czy jest na węgiel, pellet, olej czy gaz.

Czy czyszczenie komina ma wpływ na ewentualną wypłatę ubezpieczenia w przypadku pożaru?

P.M. Czyszczenie to jedno, a przegląd to drugie. Przegląd przewodów kominowych raz do roku wymusza prawo budowlane. Często jest to wymóg, wpisany w warunkach ubezpieczenia nieruchomości. Właściciel budynku ma także obowiązek zapewnienia bezpiecznego dojścia do komina. Czasem zdarza się, że mieszkańcy tłumaczą, że nie chodzi do nich kominiarz, więc nie mają wyczyszczonego komina. Pamiętajmy jednak, że kominiarze nie mają obowiązku odwiedzania posesji, a przecież zawsze można zadzwonić i zamówić czyszczenie.

Ł.Z. Czasem chodzimy i przypominamy się, ale to dobry gest w stronę zarządców nieruchomości. Zawsze mówię klientom, że tak samo, jak jeżdżą na przegląd z samochodem, tak również prawo budowlane wymaga przeglądu przewodów kominowych. Konieczne jest więc zarówno czyszczenie, jak i sporządzenie protokołu stanu technicznego. Jeżeli zabraknie nawet jednego czyszczenia lub przeglądu w roku, ubezpieczyciel ma podstawę do wstrzymania odszkodowania.