Poniedziałek, 23 maja 2022

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Inwestor i duże pieniądze. Rafako ma bardzo dobre wieści

21.01.2022 16:04 | 1 komentarz | żet

Póki co Rafako nie ujawnia nazwy potencjalnego inwestora oraz instytucji, która ma zapewnić finansowanie Rafako.

Inwestor i duże pieniądze. Rafako ma bardzo dobre wieści
Rafako przeszło bolesną restrukturyzację. Dwa razy przeprowadzono tam zwolnienia grupowe. Dalsze funkcjonowanie firmy jest uzależnione od znalezienia inwestora.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestor z branży i finansowanie

Rafako podpisało list intencyjny z krajowym inwestorem branżowym, działającym we współpracy z międzynarodowym inwestorem finansowy w zakresie potencjalnej transakcji nabycia akcji Rafako będących obecnie w posiadaniu PBG S.A.*

List intencyjny zakłada również udzielenie Rafako co najmniej 70 mln zł (kapitał obrotowy, sfinansowanie przedterminowej spłaty przez emitenta wierzytelności z postępowania restrukturyzacyjnego, umożliwienie pozyskania linii gwarancyjnych).

Szczegółowe warunki potencjalnej transakcji będą przedmiotem dalszych rozmów pomiędzy Rafako oraz potencjalnym inwestorem. Dojście transakcji do skutku będzie zależeć m.in. od wyników badania due dilligence** Rafako oraz możliwości zapewnienia finansowania Rafako.

Fiasko rozmów z Polimeksem

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku Rafako odstąpiło od wstępny warunków umowy inwestorskiej z Polimeksem Mostostal i Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN (część Polskiego Funduszu Rozwoju). Jako powód wskazano na impas w rozmowach z Polimeksem. Jednocześnie Rafako podtrzymało chęć kontynuowania rozmów z PFR.

Potencjalni inwestorzy zamierzali kupić akcje Rafako, które należą do PBG. Ponadto Rafako miało otrzymać pieniądze na rozwój w formie pożyczki lub obligacji.

Wejście w życie umowy inwestycyjnej zostało obwarowane szeregiem warunków, m.in. porozumieniem Rafako z Tauronem, Gaz-Systemem, JSW Koks, PGE GiEK w Bełchatowie, a więc tymi firmami, z którymi Rafako ma wciąż do rozliczenia zerwane kontrakty lub kontrakty będące w trakcie realizacji, ale opóźnione. Zobacz również:

Firma na zakręcie

Rafako to firma działająca w sektorze budownictwa energetycznego, która od kilku lat boryka się z bardzo poważnymi problemami. W ostatnim czasie dwukrotnie przeprowadzono tam zwolnienia grupowe. Część majątku firmy wystawiono na sprzedaż.

Jednocześnie Rafako wciąż jest bardzo ważne dla polskiej energetyki - nie tylko ze względu na transformację tego sektora, która musi zostać przeprowadzona w najbliższych latach, ale również ze względu na naprawę bloku w Elektrowni Jaworzno III, który nie działa od miesięcy.

Rafako odgrywa również znaczącą rolę w gospodarce naszego regionu - jako duży pracodawca, ale również znaczący kooperant wielu mniejszych przedsiębiorstw.

* Bezpośrednio i pośrednio poprzez cypryjską spółkę Multaros Trading Company Ltd.

** Kompleksowe badanie kondycji spółki, prowadzi je potencjalny inwestor.

Interesuje Cię tematyka rynku pracy?

Wejdź na nasz serwis praca.nowiny.pl, a w nim:

  • codziennie nowe newsy z związane z rynkiem pracy
  • oferty pracy z regionu

praca.nowiny.pl - Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie

praca Racibórz | praca Rybnik | praca Wodzisław | praca Jastrzębie | praca Żory | wszystkie