Czwartek, 7 lipca 2022

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

24.12.2021 07:00 | 1 komentarz | mad

2022 rok przyniesie dla mieszkańców gminy Rudnik podwyżkę za śmieci. I to niemałą.

W Rudniku zdrożeją śmieci o ponad 6 złotych
Gminę Rudnik ponownie będzie obsługiwała firma „Naprzód” (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponownie śmieci z terenu gminy będzie wywozić rydułtowski „Naprzód”, bo tylko ten oferent ubiegał się o możliwość realizacji zadania. Za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zażyczył sobie ponad 1 mln 441 tys., to więc o ponad 150 tys. złotych więcej niż zakładano w Urzędzie Gminy Rudnik.

Jakie stawki?

Dotąd mieszkańcy płacili 24,5 zł od osoby. Po nowym roku stawka wzrasta o 6,5 zł, bo ustalono ją na poziomie 31 zł. W przypadku, kiedy mieszkaniec nie będzie wypełniał obowiązku segregacji, będzie płacił 93,00 zł (było 73,50 zł).

Jak obniżyć koszty?

Rudniczanie mogą o 1,50 zł za osobę obniżyć sobie miesięcznie rachunki za śmieci, jeśli zdecydują się na kompostowanie. To więc rozwiązanie, które w gminie już funkcjonowało. A co z mieszkańcami, którzy dotąd z tej możliwości nie korzystali? - Osoby, które do tej pory nie kompostowały bioodpadów, a chcą dokonać zmiany i skorzystać ze zwolnienia ze skutkiem obniżki od stycznia 2022 r., zobowiązani są spełnić warunki dotyczące kompostowania określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku oraz zobowiązane są do złożenia nowej deklaracji najpóźniej do 10 lutego 2022 r. z wyliczeniem zwolnienia (29,50 zł na osobę) - wyjaśniają urzędnicy.

Co z workami?

- Działając w kierunku minimalizacji wzrostu cen za zagospodarowanie i wywóz odpadów komunalnych, przekazywane będą do segregowania na jedną posesję na wymianę worek za worek. Natomiast w przypadku frakcji bioodpady ustala się, iż w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbiera się bezpośrednio sprzed nieruchomości nie więcej niż 4 worki i otrzymuje się na wymianę maksymalnie 4 nowe w zamian - informują urzędnicy. Dodają, że pozostałą ilość mieszkańcy będą mogli oddać na PSZOK w Rudniku mieszczący przy ul. Przemysłowej 5.

A co jeśli komuś nie wystarczy worków? Urzędnicy wyjaśniają, że mieszkańcy muszą kupić sobie sami dodatkową liczbę, z tym że należy mieć na uwadze kolory, które są dedykowane dla odpowiedniej frakcji. W pojemnik oraz worki (czarne) na odpady zmieszane mieszkaniec musi zaopatrzyć się indywidualnie. W urzędzie precyzują, że „Naprzód”, odbierze wszystkie wystawione worki sprzed posesji, zarówno te z własnym napisem firmowym, jak i te, w które zaopatrzył się mieszkaniec (bioodpady do 4 worków).