Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Kultura

Młodzieżowe słowo roku wybrane. Szkoda tylko, że nikt go nie zna

08.12.2021 15:23 | 0 komentarzy | NM

Właśnie zakończył się plebiscyt PWN na Młodzieżowe Słowo Roku. Na podium stanęły trzy pozycje. Co oznaczają?

Młodzieżowe słowo roku wybrane. Szkoda tylko, że nikt go nie zna
źródło: @pjeskiniekreski Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śpiulkolot, naura i twoja stara. Młodzieżowe słowo roku już wybrane

Co roku robi się ogromny szum wokół plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Część dorosłych się śmieje, cześć uważa to za kompletną żenadę. Część nastolatków zaczyna używać uwzględnionych w konkursie słów ironicznie, druga część nie ma zielonego pojęcia o co chodzi. 

W tym roku zrobiło się niemałe zamieszanie, bowiem wychodzi na to, że... młodzież kompletnie nie zna słowa, które wygrało plebiscyt. 

Mowa tu o "śpiulkolocie". Ale co to właściwie znaczy?

Jak podaje słownik PWN, "śpiulkolot" to: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’ lub dosłownie ‘samolot do spania’, ‘boarding do snu’, czyli udanie się na odpoczynek. Używane często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że ‘boardingują do śpiulkolotu’, czyli szykują się do snu.

Na Twitterze rozpętała się dyskusja, ponieważ zdaniem wielu dzieci, nastolatków, a nawet młodych dorosłych, słowa "śpiulkolot" nikt nie zna i nie używa. 

Pozostaje nam drapać się po głowie i zastanawiać nad tym, kto właściwie głosował w tym plebiscycie i czy faktycznie była to młodzież, skoro nastolatkowie nie mają zielonego pojęcia o co chodzi ze "śpiulkolotem"

A co z innymi słowami? 

Na drugim miejscu, zaraz za "śpiulkolotem" znalazła się "naura", która również wywołała dreszcze zażenowania wśród wielu osób z  generacji Z. "Naura" to takie "nara", czyli popularne od wielu lat pożegnanie, wymawiane jednak z "angielskim akcentem". 

Nieco inaczej ma się określenie "twoja stara", które jest swego rodzaju klasykiem w młodzieżowym slangu. "Twoja stara" to uniwersalna odpowiedź na każde pytanie, szczególnie, gdy jest wyjątkowo oczywiste. Najczęściej używane, gdy ktoś pyta o konkretną osobę. Jest to również świetna riposta podczas kłótni – niezawodny argument. 

Przykłady użycia "twojej starej" przedstawione przez www.miejski.pl

"- Jak się nie znasz, to po co się odzywasz?

Twoja stara się nie zna." 

lub 

" – Nie uwierzysz, ale wczoraj kuzynka mojej cioci trafiła trójkę w totka!

– A kogo to obchodzi?

- Twoją starą." 

Na ten moment, wiele młodych ludzi nie zgadza się z wynikiem plebiscytu

W tym momencie środowisko jest podzielone, jednak dużo łatwiej jest znaleźć młode osoby, które wyśmiewają się ze "śpiulkolotu" i "naury", niż te, które faktycznie je używają.

Cóż, możemy liczyć jedynie na to, by w przyszłości Młodzieżowe Słowo Roku było nieco bardziej "młodzieżowe".