Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Oficjalna wersja zdarzeń z kolanami radnego: chodziło o urzędnika, a nie urzędniczkę

25.11.2021 08:31 | 6 komentarzy | ma.w

W protokole z posiedzenia komisji Piotra Klimy, które zrodziło już wiele kontrowersji, zapisano, że przewodniczący spytał, czy to on ma komuś siadać na kolana, a inny radny rzucił propozycję, by Piotr Klima skorzystał z kolan… kierownika biura rady.

Oficjalna wersja zdarzeń z kolanami radnego: chodziło o urzędnika, a nie urzędniczkę
Piotr Klima na zdalnej sesji Rady Miasta Racibórz przeprosił za sytuację z posiedzenia jego komisji. Urzędnicy poskarżyli się nań szefowi rady i poinformowali prezydenta Polowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z nagrania obrad, do którego dotarliśmy, słychać, że przewodniczący Piotr Klima nie formułuje wyraźnego zaproszenia do siadania na swoje kolana.

Śmieje się, pyta o kolana oraz o to, czy to on ma usiąść na kolanach.

W tym czasie przy stole prezydialnym znajdowała się już Maria Olejarnik - Miejska Konserwator Zabytków. Taka wersja zdarzeń widnieje w oficjalnym protokole z obrad, sporządzanym na podstawie nagrania audio.

Odbiór wspólny

Zarówno Dawid Wacławczyk, Dominik Konieczny i Magdalena Kusy, zasiadając w swoich ławach, w oddaleniu od stołu prezydialnego, odebrali zachowanie szefa komisji jako zaproszenie Marię Olejarnik do siadania na jego kolanach. Byli wzburzeni, reagowali w stanowczym tonie.

O siadaniu na kolanach, śmiejąc się, mówił były przewodniczący rady miasta Henryk Mainusz (w protokole nie jest wymieniony, napisano tam, że wypowiedział to „jeden z radnych”, ale w nagraniu słychać, że to szef klubu „Razem dla Raciborza”; on sam potwierdził to jeszcze w trakcie obrad)

Fakt, że Olejarnik zdecydowała się na skargę skierowaną do przewodniczącego rady, wskazuje, że i ona uznała siebie za adresatkę dyskusji o kolanach. Tymczasem w protokole jest wyraźny zapis, że radni żartowali na ten temat z kierownikiem biura rady Leszkiem Jureczką.

Przeprosił i poprosił

Piotr Klima wygłosił na listopadowej sesji oświadczenie w sprawie „afery kolanowej”. Przeprosił, adresował przeprosiny konkretnie do M. Olejarnik i apelował o zamknięcie sprawy przed nadchodzącym okresem świąt Bożego Narodzenia.

Piotr Klima przeprasza na sesji.mp3

W biurze rady są jednak dwie skargi na radnego Klimę, adresowane do przewodniczącego rady miasta Mariana Czernera.

W jednej z nich Dawid Wacławczyk domaga się, by sprawą zajęła się komisja skarg (szefową jest Anna Ronin). Wacławczyk utrzymuje, że Klima wprost zaproponował Olejarnik, by ta usiadła na jego kolanach. Nie wyklucza on, że tematem powinna zająć się instytucja zajmująca się naruszeniem równego traktowania kobiet i mężczyzn.

- Poprosiłem p.o. szefa Wydziału Organizacyjnego panią Monikę Chojecką o opinię w sprawie uruchomienia stosownych procedur mających chronić pracowników Urzędu Miasta Racibórz przed nieuzasadnionymi atakami i uwagami o charakterze seksistowskim - podał w swym piśmie pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Maria Olejarnik też poskarżyła się przewodniczącemu rady i przekazała notatkę służbową prezydentowi Raciborza. Wystąpiliśmy do urzędu o udostępnienie treści jej skargi.Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Maria Olejarnik

Maria Olejarnik

Miejski Konserwator Zabytków w Raciborzu

Marian Czerner

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz