Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

„Taki nasz Śląski COP”. Marszałek Chełstowski chce Śląska bez węgla już w 2028 roku

22.11.2021 10:53 | 8 komentarzy | ma.w, (q)

Trwa Śląski Konwent Klimatyczny Climate Con 2021. 22 i 23 listopada odbywa się na Stadionie Śląskim. To szereg prelekcji, paneli dyskusyjnych Na jego otwarcie marszałek województwa śląskiego powiedział, że walka ze smogiem musi być racjonalna i dobywać się bez wykluczania kogokolwiek. Chce jednak szybkich działań, by systemy grzewcze na Śląsku przestały opierać się na węglu jeszcze w tej dekadzie.

„Taki nasz Śląski COP”. Marszałek Chełstowski chce Śląska bez węgla już w 2028 roku
Śląski Konwent Klimatyczny - 22 listopada na Stadionie Śląskim. Bierze w niej m.in. Tomasz Rożek popularyzator nauki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oto co mówił na sesji inauguracyjnej gospodarz wydarzenia marszałek województwa Jakub Chełstowski:

Climate Con to taki nasz śląski COP - szczyt klimatyczny. Świadomość zmiany w systemach grzewczych jest w regionie bardzo duża. Ta zmiana nie może nikogo wykluczać, nie może odbywać się kosztem czegoś.

Wciąż mamy łatkę na zewnątrz, że ciągle nam tu dymią fabryki, a przecież Śląsk się bardzo zmienił.

Ostatnio obwoziliśmy po Śląsku ambasadorów kilku państw i oni powiedzieli nam, że są w szoku. Zastali bardzo zielony, ekologiczny region. My tu rozwijamy segment turystyczny, a kojarzeni jesteśmy z dymiącymi hutami.

Wielka praca odbywa się z gminami i dużo udało się zrobić. Jest dużo ważnej dyskusji przed nami. Wchodzi w życie uchwała smogowa, wdrażamy program Zielone Śląskie 2030. To ważne daty, bo w sektorze domów jednorodzinnych nastąpi zakaz palenia drewnem i węglem. To wymaga dyskusji wewnątrz województwa, o jakości powietrza i czystości powietrza.

Ta zmiana musi być racjonalna, ale potrzebna i wskazana. Nie może odbyć się kosztem ludzi i kosztem racjonalności. Nie chcemy nikogo wykluczać i degradować.

Zmiany muszą się dokonać szybkimi krokami. Nie wolno od nich uciekać, a myślenie, że to sprawa marszałka czy rządu jest błędem.

Nie ma się co obrażać na rzeczywistość, ale w małych miejscowościach smród smogu uderza w nozdrza. Dlatego to samorząd musi wytyczyć drogę i wspólnymi siłami z gminami musimy to zmieniać.

Nie bawmy się w happeningi, bądźmy konsekwentni i stwórzmy mechanizmy aktywizowania młodych ludzi. Oni muszą mieć poczucie racjonalności zmian.

Zobacz relację wideo!

Sesję inauguracyjną poprzedziła konferencja prasowa, którą transmitowaliśmy na żywo.

Nowiny.pl goszczą na Śląskim Konwencie Klimatycznym ze swoim stoiskiem, na którym będziemy prowadzić rozmowy z uczestnikami wydarzenia.