Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Patrol

Pracownicy OPS-u w Krzyżanowicach uczyli się jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych

09.11.2021 11:38 | 0 komentarzy | mad

Przedstawiciele raciborskiej policji przeprowadzili 8 listopada szkolenie dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach oraz członków zespołu interdyscyplinarnego. Głównym celem, jak tłumaczą mundurowi, było podniesienie skuteczności oraz wypracowanie wspólnych kierunków działań przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej - teoretycznej zostały omówione nowe uprawnienia nadane funkcjonariuszom Policji i Żandarmerii Wojskowej w zakresie wydawania nakazu opuszczania wspólnie zajmowanego lokalu w związku z przemocą w rodzinie oraz zakazu zbliżania się do wspólnie zajmowanego lokalu. Zrelacjonowano czynności, jakie podejmują policjanci w sytuacji podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie w ramach realizacji procedury „Niebieskiej Karty”. Prelegenci przedstawili podstawy prawne dotyczące zatrzymania sprawcy przemocy w rodzinie oraz stosowanie procedur wydawania nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego również bezpośredniego otoczenia. Działanie takie ma przede wszystkim na celu szybkie odizolowanie osoby dopuszczającej się przemocy domowej od osoby, osób poszkodowanych.

Drugą częścią szkolenia były zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony, które przeprowadził raciborski dzielnicowy. Miały na celu podniesienie poziomu wiedzy i bezpieczeństwa kobiet oraz poprawa pewności siebie w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych.

źródło: KPP Racibórz, oprac. (d)