Czwartek, 18 kwietnia 2024

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

29.10.2021 20:00 | 0 komentarzy | art

Nadchodząca Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym wspominamy te osoby, które w minionych 12 miesiącach odeszły do wieczności. Przypominamy znane, cenione osoby z powiatu wodzisławskiego i z nim związane, z którymi musieliśmy się pożegnać. Jeszcze nigdy na naszych łamach nie żegnaliśmy w ciągu 12 miesięcy tak wielu osób. Często było to pożegnania, na które, tak zwyczajnie po ludzku wydawałoby się, jeszcze nie czas.

Wspominamy tych, którzy odeszli [POWIAT WODZISŁAWSKI]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wacław Mandrysz

Był przewodniczącym Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. w latach 2002-2006, radnym Rady Miejskiej Wodzisławia Śl. w latach 1994-2002. W 1990 r. zasiadał w komisji rewizyjnej. Pełnił także funkcję wiceprezydenta. Był członkiem honorowym OSP Radlin II. Zmarł 2 listopada. Miał 78 lat.

Leon Topol

Był radnym Rady Miejskiej w Radlinie pierwszej i drugiej kadencji (w latach 1997-2002), a także przewodniczącym komisji rewizyjnej. Zmarł 2 listopada. W chwili śmierci miał 68 lat.

Tadeusz Sobala

W latach 1998-2010 był radnym powiatu wodzisławskiego. W kadencji 2006-2010 zasiadał w Zarządzie Powiatu Wodzisławskiego. W środowisku lokalnym znany był przede wszystkim jako przedsiębiorca i rzemieślnik, właściciel rodzinnej piekarni. Zmarł 3 listopada. Miał 65 lat.

Michał Sobala

Był wieloletnim pracownikiem urzędu, od kilku miesięcy pełnił funkcję naczelnika wydziału ochrony środowiska. Od lat 90. XX wieku był członkiem Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, autorem kilkunastu artykułów publikowanych na łamach "Herolda Wodzisławskiego", współorganizatorem rajdów, konkursów i innych inicjatyw Towarzystwa. Zmarł 5 listopada. Miał 55 lat.

Józef Burek

Był wieloletnim działaczem Silesii Lubomia, a do 2017 r. jej prezesem. Później był honorowym prezesem Silesii Lubomia. Zmarł 12 listopada. Miał 78 lat.

Ks. Edmund Marek

W 1986 r. został mianowany proboszczem parafii św. Marcina w Starym Lesie i pełnił tę funkcję do przejścia na emeryturę w 1999 r. Zamieszkał wtedy w Rydułtowach na terenie archidiecezji katowickiej. W 2014 r. przeniósł się do Diecezjalnego Domu Księży Emerytów w Opolu. Biskup Opolski nadał mu w 1996 r. tytuł dziekana honorowego. Zmarł 16 listopada w Opolu. Miał 87 lat. Pochodził z Połomi i tam został pochowany.

Oliwia Nalepka

Miała zalewie 3,5 roku, kiedy lekarze z Zabrza - jak wyrok - oznajmili rodzicom, że jej problemy zdrowotne powoduje mukowiscydoza. Od tego dnia rodzina z przyjaciółmi robili wszystko, aby dziecko mogło w miarę normalnie funkcjonować. Odbywały się charytatywne m.in.: zbiórki, aukcje, biegi, a także koncerty. Walkę o jej życie opisywaliśmy niejednokrotnie. Przeszła przeszczep płuc, ale po jakimś czasie organizm zaczął je odrzucać. Zmarła 19 listopada. Miała 14 lat.

Alfred Kucharczyk

Był legendą radlińskiej gimnastyki, Olimpijczykiem z Rzymu 1960, z Tokio 1964, z Meksyku 1968, wielokrotnym reprezentantem Polski, zasłużonym zawodnikiem i trenerem Klubu Gimnastycznego Radlin. Był wychowawcą m.in. przyszłego mistrza olimpijskiego Leszka Blanika. Zmarł 2 grudnia. Miał 83 lata.

Stanisław Maroszek

Był wieloletnim pracownikiem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu i był powszechnie znany i szanowany w środowisku wodzisławskich geodetów. Pasjonował się historią. Dzięki m.in. jego staraniom dwoje mieszkańców powiatu wodzisławskiego zostało pośmiertnie uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Zmarł 31 grudnia. Miał 79 lat.

Maria Herman

Była nauczycielką, której rodzice kształtowali po wojnie wodzisławską oświatę. Ona sama pracowała jako polonistka w raciborskim „Medyku” do końca jego istnienia, a następnie pracę pedagogiczną kontynuowała w raciborskiej „Budowlance” i szkole społecznej. Zmarła 7 stycznia w wieku 76 lat. Została pochowana w Wodzisławiu.

Edward Wrana

W latach 1988-1990 oraz 1990-2006 był radnym Gminy Gorzyce, działał jednocześnie w Radzie Sołeckiej w Turzy Śl. i organizacjach społecznych. W latach 1994-98 pełnił funkcję członka Zarządu Gminy Gorzyce. W latach 2002-2006 był Przewodniczącym Zgromadzenia Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. Był społecznikiem. Zainicjował budowę Domu Sportu i Rekreacji przy boisku w Turzy Śl. oraz budowę nowej szkoły podstawowej. Zmarł 26 stycznia w wieku 82 lat.

Irena Musioł

Nauczycielka w SP Syrynia, założycielka izby regionalnej pamięci w syryńskiej szkole, w której zbierane i przechowywane są pamiątki dawnej historii tej miejscowości. Honorowa Obywatelka Gminy Lubomia. Zmarła 8 lutego. Miała 90 lat.

Czesław Rychlik

Związany był oświatą i samorządem. Od 1997 r. zasiadał w Radzie Miejskiej Wodzisławia Śl. Zasiadał w komisji oświaty i kultury oraz komisji prawa, porządku publicznego i spraw społecznych. Był również wieloletnim wicedyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. Zmarł 28 lutego. Miał 73 lata.

Krzysztof Fojcik

Były radny Rady Miasta Pszów oraz wiceburmistrz Pszowa. Od 2007 do 2015 roku pełnił funkcję prezesa klubu MKKS Rybnik. W przeszłości był również bardzo dobrym zawodnikiem występującym m.in w ROW-ie Rybnik czy na zapleczu ekstraklasy w zespole Baildonu Katowice. Zmarł 5 marca w wieku 63 lat.

Ks. Tadeusz Adamczyk

Był m.in. kapelanem szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Od 2001 roku był administratorem, a od 2003 r. proboszczem parafii w Międzyrzeczu na ziemi pszczyńskiej. Na emeryturze mieszkał w rodzinnej Mszanie, gdzie został pochowany. Zmarł 25 marca. Miał 69 lat.

Prof. Bohdan Gruchman

Był wybitnym polskim ekonomistą, prawnikiem, dyplomatą, działaczem społecznym, rektorem-seniorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a także od 14 lat Honorowym Obywatelem Marklowic. Z Marklowicami związany był poprzez swoją żonę, zmarłą wcześniej Monikę Gruchman, która była patronką tamtejszego gimnazjum. Zmarł 27 marca. Miał 97 lat.

Krystyna Holona

Była od lat związaną z Radlińskim Towarzystwem Kulturalnym i Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych w Radlinie. Była również współtwórczynią Izby Regionalnej Miasta Radlin, harcerką, społeczniczką zaangażowaną w wiele ważnych inicjatyw na terenie miasta. Przez wiele lat uczyła w Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radlinie. Zmarła 9 kwietnia. Miała 67 lat.

Benedykt Kołodziejczyk

Był radnym rybnickiej rady miasta w 2006 roku. Zasiadał w niej przez trzy kolejne kadencje, do 2018 roku. Zawodowo związany był z Urzędem Gminy Marklowice, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza gminy. Zmarł 12 kwietnia w wieku 63 lat.

Łucjan Wnuk

Był honorowym prezesem Gwiazdy Skrzyszów, honorowym członkiem OSP Skrzyszów, byłym zawodowy strażakiem i zastępca komendanta komendy rejonowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., biznesmen wspierającym wiele organizacji społecznych w rodzinnym Skrzyszowie. Zmarł 18 kwietnia. Miał 60 lat.

Ks. Alfred Wloka

Był kanonikiem gremialnym, Przewodniczącym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej, członkiem Rady Kapłańskiej oraz Rady Nadzorczej Księgarni św. Jacka. W latach 1983-1997 był dziekanem dekanatu wodzisławskiego, członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, a później Rady ds. Ekonomicznych Archidiecezji Katowickiej, był pełnomocnikiem Fundacji Ośrodka Dzieci Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śl., wykładowcą dogmatyki w Studium Katechetycznym. Przez ponad 6 lat był osobistym sekretarzem bpa Herberta Bednorza. Od 1978 do 2007 r. był proboszczem biertułtowskiej parafii. Zmarł 27 kwietnia. Miał 80 lat.

Danuta Hajok

W latach 2006-2010 była radną Rady Miasta Wodzisławia Śl. a w latach 2014-2016 była wiceprzewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, angażując się w kampanię „Zostaw swój 1% w powiecie wodzisławskim”. Założyła Stowarzyszenie „Razem na Szybiku”, dzięki któremu realizowano wiele programów wsparcia dla seniorów i osób w potrzebie. Zmarła 10 sierpnia. Miała 57 lat.

Marian Balcer

Choć nie był wodzisławianinem z urodzenia, to jednak z tym miastem był związany od lat, zwłaszcza z dzielnicą Wilchwy. Od 1995 do 2018 r., a więc przez 23 lata, był nieprzerwanie radnym Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śl., jednym z najbardziej aktywnych. Zmarł 15 sierpnia. Miał 81 lat.

Robert Grzybek

W maju 1942 roku został żołnierzem AK. Po wojnie został członkiem antykomunistycznej organizacji niepodległościowej o nazwie „555 Okręg Armii Krajowej”. Od lat mieszkał w Rydułtowach, na osiedlu Orłowiec. W marcu 2019 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o polskim czynie niepodległościowym. Zmarł 31 sierpnia. Miał 95 lat.

Olga Mendrek

Była wieloletnia dyrektor i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krostoszowicach, która w latach 60-tych ubiegłego wieku wraz z mężem Franciszkiem kierowała rozbudową tej placówki. Uczyła języka polskiego. Zmarła 6 października w wieku 97 lat.