Niedziela, 25 września 2022

imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

RSS

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA]

22.10.2021 19:30 | 0 komentarzy | mad

- Nagrodzone osoby, to prawdziwi pasjonaci, którzy z pracy lub wolontariatu uczynili misję życiową - mówił wójt Piotr Rybka na gali wręczenia Fial Przedsiębiorczości. To uhonorowania, które rudnicki samorząd rozdał już po raz trzeci. Trafiły do przedsiębiorców, rolników i społeczników.

W Rudniku uhonorowano przedsiębiorców, rolników i społeczników. Do kogo trafiły nagrody? [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nazwa „Fiala” została nadana poprzez skojarzenie jej z funkcją zachowania stateczności i stabilności konstrukcji. Wprowadził ją wójt Rybka, w chwili, kiedy objął najważniejszy urząd w gminie Rudnik. Wzorem lat poprzednich galę zorganizowano w Domu Przyjęć „Mirena”. Odbyła się w piątek 22 października.

Wójt nagrodzonych określał jako ludzi, którzy nie żałują zdrowia, ani czasu na rozwijanie własnych kompetencji, firm lub organizacji.

- A przez to działają na rzecz mieszkańców naszej gminy - stwierdził.

Winszował uhonorowanym oraz życzył im dalszego rozwoju, samych pomyślnych zdarzeń i wiele zdrowia.

Poseł na Sejm RP Adam Gawęda gratulował nagrodzonym oraz dziękował władzom Rudnika za organizację gali, która jak stwierdził jest okazją do rozmów, a zarazem momentem podziękowania wszystkim, którzy działają na rzecz gminy.

- To, czym żyjemy, kierujemy, co tworzymy, co wspólnie osiągamy jest bardzo ważne. A gmina, która dostrzega wszystkie te inicjatywy, to gmina, która jest otwarta na dobrą współpracę i rozwój - zauważał poseł Gawęda.

- Nam, jako samorządowcom leży na sercu rozwój wszystkich naszych miejscowości, a w tym przypadku gminy Rudnik - powiedział z kolei Grzegorz Swoboda. Stwierdził, że jemu, jako staroście powiatu raciborskiego jest zawsze miło brać udział w uroczystościach, w trakcie których nagradzane są osoby, które znacząco przyczyniają się do rozwoju danych miejscowości.

Senator Ewę Gawędę reprezentowała Dominika Porwoł, która odczytała list skierowany do nagrodzonych. - Przyczyniacie się państwo do wzrostu siły gospodarczej. Za waszą sprawą następuje podniesienie innowacyjności i konkurencyjności - napisała pani senator. W liście podkreślała, że to dzięki zaangażowaniu uhonorowanych można obserwować w lokalnym społeczeństwie budzenie się postaw przedsiębiorczości, obywatelskości i odpowiedzialności. Gratulowała również im przyznanego tytułu.

W kategorii biznes, nagroda trafiła do Przedsiębiorstwa Usługowego Borbud Sp. z o.o. z Raciborza. Odebrał ją prezes Ryszard Bortel. Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych znaleźć można również te zrealizowane w gminie Rudnik. Borbud wykonał m.in. hale sportowe w Rudniku i Grzegorzowicach, przedszkole w Rudniku, świetlicę w Strzybniku, remont świetlicy w Ligocie Książęcej i kanalizację w Rudniku. Uhonorowanie przyznawane jest tym, którzy wyróżniają się dynamiką prowadzenia działalności, wzorowym prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa; zaangażowaniem w życie społeczne, wspieraniem gminy Rudnik.

W kategorii biznes rodzinny nagroda trafiła do stolarni Rudolf Blany ze Sławikowa. Stolarnia Blana swoją działalność rozpoczęła w latach 60. ubiegłego stulecia. Aktualnie usługi wykonuje już trzecie pokolenie. Realizuje schody, meble, drzwi, tarasy, zadaszenia i ogrody zimowe. Stolarnia z Rudolfem Blaną na czele niejednokrotnie udzielała wsparcia mieszkańcom. Rodzina Blanów to społecznicy, którzy od pokoleń działają również w OSP Sławików. Kategoria biznes rodzinny to uhonorowanie dedykowane pracodawcom działającym w obrębie mikro-przedsiębiorczości, zatrudniającym rodzinę i bliskich, wyróżniającym się uwzględnianiem praw rodziców-pracowników oraz pielęgnowaniem wartości rodzinnych.

Żelazny kłos gminy Rudnik przyznawany jest rolnikom i hodowcom, dla których ważne jest promowanie rozwoju nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej. W tym roku uhonorowanie przyznano Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Poniecicach, którą reprezentował prezes Franciszek Jarosz.  RSP istnieje od 1976 roku i gospodaruje na obszarze 520 hektarów. Spółdzielnie cechuje wysokotowarowa produkcja roślinna, ukierunkowana na produkcję pszenicy, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych. Odznacza się wysoką wydajnością. Z jednego hektara użytkowego pozyskuje 80-100 kwintali zboża oraz ok. 800 kwintali buraka cukrowego. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Ponięcicach wspiera także działalność społeczną w gminie, działając na rzecz klubu LKS Dąb Brzeźnica i sołectwa Ponięcice.

Aktywny NGO, czyli organizacja pozarządowa lub osoba działająca na rzecz podmiotów działających na terenie gminy, wyróżniająca się wysoką aktywnością w swojej działalności oraz zaangażowaniem społecznym. To czwarta kategoria, w której wręczono nagrodę. Trafiła do fundacji Gniazdo, która angażuje się m.in. na rzecz ochrony, promocji i renowacji zabytków w gminie. Nagrodę odebrali prezes Sławomir Pazderyn (na zdj. przy mikrofonie) i wiceprezes Paweł Polucha. - Jestem zaszczycony przyjmując to wyróżnienie - mówił prezes fundacji, dziękując wszystkim, którzy włączają się w działania „Gniazda”.

Tytuł „Ambasadora Przedsiębiorczości” trafia do osób m.in. promujących gminę oraz pomagających w pozyskiwaniu nowych kontrahentów i inwestorów. W tym roku nagrodą uhonorowano Edytę Reichel – znaną ze swojej wyjątkowej twórczości i osobowości. Aranżuje, tworzy własne formy ekspresyjne, instalacje, rzeźby i kolarze. W swoich pracach wykorzystuje naturalne organiczne formy przestrzenne i zestawia z matrycami, na których można znaleźć elementy ceramiki, grafiki czy malarstwa. Mieszkanka Grzegorzowic jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Nauczyciel, plastyk z zawodu. Zarówno w regionie jak i szeroko za jego granicami zrealizowała wiele twórczych działań, warsztatów, plenerów, projektów i konkursów. Na swoim koncie ma wystawy zbiorowe i indywidualne. Jest także radną gminy Rudnik, zawodowo związana ze szkołą w Grzegorzowicach. - Jestem zaszczycona. Chcę i będę nadal promować naszą gminę i powiat - mówiła nagrodzona.

„Dębowy laur Gminy Rudnik” przyznawany jest podmiotom oraz osobom, których zaangażowanie i wkład pracy w prowadzoną działalność przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości w gminie. Tą nagrodą uhonorowano Nikodema Musioła (był nieobecny na uroczystości) – byłego prezes OSP Strzybnik (pełnił tę funkcję w latach w latach 1963-2016). Zawodowo związany był z Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Strzybniku oraz z Wytwórnią Aparatury Cukrowniczej w Raciborzu. Był również koordynatorem wiejskiej świetlicy. W życie strażackie do dziś jest zaangażowany.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Edyta Reichel

Edyta Reichel

Radna gminy Rudnik.

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.