Wtorek, 7 grudnia 2021

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać. Festiwal Perspektyw Online 2021 - relacja z pierwszego dnia

20.10.2021 12:45 | 0 komentarzy | żet

Promujemy szkolnictwo zawodowe i lokalnych pracodawców. Dzięki Festiwalowi Perspektyw prawie 900 ósmoklasistów z powiatu raciborskiego i okolic zdobyło wiedzę, która już za kilka miesięcy może okazać się bezcenna. 20 października dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Całość została podana w nowoczesnej formule. 21 października drugi dzień imprezy i wirtualna wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanika" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Relacja tylko w portalu Nowiny.pl.

Pomagamy ósmoklasistom dobrze wybrać. Festiwal Perspektyw Online 2021 - relacja z pierwszego dnia
Prowadzący imprezę redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner oraz uczniowie CKZiU nr 1 Dominik Dyrszka i Natalia Kamińska w studiu Festiwalu Perspektyw.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Festiwal Perspektyw - dzień pierwszy (zapis wideo)

Starosta i prezydent zapraszają

- Stawiamy na młodzież, stawiamy na rozwój, stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Chcemy zaprosić was do współpracy na kolejne lata edukacji. Cieszę się, że możemy w taki sposób pokazać nasze placówki, nasze pracownie - powiedział starosta raciborski Grzegorz Swoboda na wstępie, jednocześnie zachęcając młodzież do zdobycia kwalifikacji potrzebnych na naszym rynku pracy.

- Teraz wybieracie ten kierunek, w którym pójdziecie. Zawsze namawiam do tego, żeby połączyć teorię z praktyką, czyli wybrać kierunki techniczne - powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy. D. Polowy zwrócił uwagę, że taka ścieżka pozwala na połączenie szkolnej teorii z praktyką na rynku pracy, a jednocześnie nie zamyka drogi na studia. - Życzę wam powodzenia i dobrych wyborów - powiedział uczniom.

Większość ósmoklasistów ma ten sam problem

W studiu Festiwalu Perspektyw gościliśmy również Natalię Kamińską i Dominika Dyrszkę. To uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Podczas rozmowy z prowadzącym festiwal Mariuszem Weidnerem (red. nacz. "Nowin Raciborskich") opowiedzieli ósmoklasistom o tym, jak jeszcze niedawno sami nie wiedzieli, co chcą robić w życiu, a także o tym jak zmieniło się ich życie po wyborze szkoły średniej i jak się odnaleźli w nowym otoczeniu.

- Ósmoklasista jest trochę jak przedszkolak. Co miesiąc nowy pomysł, nowe hobby - powiedziała Natalia. Uczennica stwierdził, że wybór technikum będzie dobry dla wszystkich osób, które mają pasję. - To kierunkuje, pozwala iść w tym kierunku - dodała.

Dominik przyznał, że idąc do CKZiU nr 1 w Raciborzu nie był pewny, czy dobrze wybrał. - Poszedłem do tej szkoły, bo chciałem zdobyć zawód - powiedział Dominik. Wkrótce przekonał się, że gotowanie jest właśnie tym, co chce robić w życiu. - Moim marzeniem jest posiadanie własnej kawiarni - dodał Dominik.

- Akceptacja, tolerancja różnych poglądów, indywidualizm, możliwość rozwijania swoich pasji - to zalety CKZiU nr 1 w Raciborzu, na które wskazała Natalia w rozmowie z Mariuszem Weidnerem.


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Czytaj podobne