Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Starosta Swoboda docenił strażaków z Samborowic. Przekazał im czek na 3 tys. złotych [ZDJĘCIA]

07.10.2021 17:40 | 1 komentarz | mad

Liczne sukcesy strażaków z Samborowic, działalność społeczna oraz ich zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży zostały docenione przez starostę Grzegorza Swobodę, który odwiedził siedzibę jednostki.

Starosta Swoboda docenił strażaków z Samborowic. Przekazał im czek na 3 tys. złotych [ZDJĘCIA]
Starosta Swoboda w remizie samborowickiej OSP
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Andrzej Wawrzynek, radna gminy Ilona Gawlica, sołtys Adrian Niewiera oraz radny powiatowy Adrian Plura. Obecny był także proboszcz Andrzej Przybyła, który jest również strażakiem.

Czym wyróżniają się strażacy?

Na początku spotkania strażacy przedstawili zebranym gościom film podsumowujący działalność OSP Samborowice, którzy działają nie tylko zgodnie ze swoim przewodnim hasłem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, ale również podejmują szereg inicjatyw, które klasyfikują jednostkę nie tylko w czołówce województwa, ale również całego kraju.

Przypomnijmy, że młodzieżowa drużyna OSP Samborowice została wybrana najlepszą drużyną w Polsce w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” za całokształt działalności w 2020 roku. Młodzieżowe drużyny dziewczyn i chłopców zdobyły również pierwsze miejsca na zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu wojewódzkim i reprezentowały Śląsk na szczeblu ogólnopolskim w Koninie. Jednostka została także uhonorowana przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych prestiżową statuetką Floriana w kategorii współpraca zagraniczna. Strażacy z Samborowic w tym zakresie podjęli współpracę z czeską jednostką SDH Uhlirov, z którą wspólnie zrealizowali projekt „W naszej strażackiej drużynie jak w polsko-czeskiej rodzinie”.

Starosta dziękuje

Te i wiele innych sukcesów spowodowały, że starosta raciborski postanowił uhonorować jednostkę, wręczając młodym strażakom oraz ich opiekunom okolicznościowe dyplomy i czek na 3000 zł. - Warto zaznaczyć, iż jednostka jest w trakcie rozbudowy i wyposażania swojej bazy, więc każda złotówka jest potrzebna i zostanie skrzętnie wykorzystana na niezbędne zakupy - podkreślają w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Wyróżnienia i podziękowania z rąk starosty otrzymali również opiekunowie młodzieżowej drużyny - Michaela Pośpiech oraz Roman Pośpiech - pełniący również funkcję prezesa, Marek Martinus - wiceprezes oraz Adam Kramarczyk - naczelnik.

Współpraca z sąsiadami

Na uroczystość zawitali również goście z zagranicy - Fritjof Wilken oraz Bernd Ravens - radni z niemieckiego miasta Rendsburg, partnerskiej miejscowości powiatu raciborskiego. Wizytujący goście byli pod ogromnym wrażeniem zarówno całej uroczystości jak i pracy oraz zaangażowania strażaków a spotkanie pokazało jak ważną rolę w lokalnej społeczności pełni OSP Samborowice, zarówno poprzez swoją aktywną działalność na rzecz sołectwa i gminy, jak i integrację całej wspólnoty. Zachwyceni goście zadeklarowali, że bardzo chętnie przekażą strażakom ochotnikom z Rendsburga propozycję współpracy, by mogli od siebie wzajemnie czegoś się nauczyć.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. (d)


Czytaj także: 

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie