Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

BOŻYDAR NOSACZ: Czy to już patolove?

30.09.2021 07:00 | 10 komentarzy | web

Uprzedzam, lektura na własną odpowiedzialność. Rozumiecie – młode pokolenie, Polowy, bunt, Wacławczyk, narkotyki, Fita, nostalgia, wulgaryzmy (jestem przeciwny ich publiczemu używaniu, ale pozostawiłem je w komentarzu, uznając, że po ich wykropkowaniu tekst, o którego języku piszę, byłby nieczytelny). Zacznę od piosenki.

BOŻYDAR NOSACZ: Czy to już patolove?
Zdechły Osa nie wystąpił na "Pożegnaniu Lata"? Nic straconego! Jeden z naszych Czytelników podpowiada, aby któryś z jego utworów trafił do miejskiego śpiewnika. To idealne rozwiązanie. Prezydenci mogliby odwiedzić dzieci podczas obozu w Pleśnej i wspólnie zaśpiewać przy ognisku: Rodzice nie kumają co się na dworze ogarnia... (Zdechły Osa, "ADHDLGBTHWDP").
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jesteś taka ładna ostatnio

Z nową dziarą w dresach t shircie z marihuaną

Z blizną pod czaszką stylówa pato

Chciałbym Cię namalować jak walisz wiadro

Jak jedna z moich francuskich prostytutek

Chiński zwiad kręci mnie stary Wu Tang

Ale trudno jest ci patrzeć w oczy kotek

Pytasz wtedy „na chuja się gapisz” a ja tracę wątek

To jest podświadome że czuję strach związany z twoim teleskopem

Ale potem

Orzeźwiasz mnie mała jak twój alkoholowy oddech

Co ty kurwa piłaś spirytus

Z tobą chodzę po wódzie jak Jezus Chrystus

Wyjebane masz gdzie robisz siku pod komisariatem czy w rynku na chodniku

Kocham cię mała mimo twych wyroków

Na chuj jumałaś tamten samochód

Teraz możemy być w dołku bardziej niż teraz na dołku*

To fragment tekstu piosenki „Patolove”. Śpiewa ją Zdechły Osa. To jeden z głosów młodego pokolenia. Aktualnie jeździ po Polsce z trasą „Sprzedałem Dupe Tour”. Co bardziej postępowi pracownicy raciborskiego magistratu chcieli, żeby Zdechły Osa sprzedał swoje cztery litery również w Raciborzu. Muzyk miał wystąpić na plaży miejskiej, na „Pożegnaniu Lata”. Podobno gdy prezydent Dariusz Polowy dowiedział się o tym, pobiegł do urzędnika odpowiedzialnego za promocję i pytał, czy wie, o czym ten Zdechły Osa śpiewa. O mały włos nie doszło do politycznego skandalu, bo promocja podlega teraz pod Dawida Wacławczyka. Wiceprezydent lubi powtarzać, że jest starym punkowcem. Ze starymi punkowcami lepiej nie dyskutować o takich sprawach. Chyba, że ma się wolne popołudnie i ochotę na wysłuchanie rozprawy o kreacji artystycznej i wolności słowa.

Koncert Zdechłego Osy odwołano w ostatnim momencie. Rozumiecie, choroba artysty. Nie mam powodów, żeby wątpić w tę oficjalną wersję. Tak się złożyło. Choroba nie wybiera. Podobno Zdechły Osa daje z siebie wszystko na koncertach. Widocznie gardło nie wytrzymało.

Przynajmniej prezydent Polowy mógł odetchnąć z ulgą. I z rozrzewnieniem powspominać czasy, gdy w gabinecie obok przesiadywał Michał Fita. Może i nie garnął się do roboty, ale lepszy był ten jego Kult na Dniach Raciborza niż niedoszły Zdechły Osa Wacławczyka na Pożegnaniu Lata. Nie wspominając o fitowym ognisku na raciborskim rynku z pieśniami patriotycznymi. Tak, to były czasy. A dzisiaj? Dzisiaj to już chyba tylko patolove i ta nieznośna myśl:

Teraz możemy być w dołku bardziej niż teraz na... szczycie?


* Objaśnienia dla starszego pokolenia (i nie tylko): 1) Walenie wiadra to wdychanie dymu powstałego wskutek spalenia marihuany z odpowiednio przygotowanych do tego celu naczyń. 2) Wu Tang – założona w 1993 roku amerykańska grupa hip-hopowa. 3) Jumać – kraść. 4) Dołek – areszt.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza