środa, 19 stycznia 2022

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Rowerem przez Wodzisław Śl. nie tak łatwo przejechać? "Stan ścieżek w niektórych miejscach jest zły"

24.09.2021 08:22 | 15 komentarzy | juk

Co dalej z planami wprowadzenia w Wodzisławiu Śl. roweru miejskiego? Kiedy znajdujące się na terenie miasta ścieżki rowerowe zostaną wyremontowane? Te i inne pytania zadawali wodzisławscy radni miejskim urzędnikom. Jednak odpowiedzi nie usłyszeli. - Dla kierownictwa urzędu temat ścieżek rowerowych nie jest ważny - kwitowali.

Rowerem przez Wodzisław Śl. nie tak łatwo przejechać? "Stan ścieżek w niektórych miejscach jest zły"
Praktycznie niewidoczna ścieżka rowerowa w ciągu ul. 26 Marca. Oznakowanie poziome w tym miejscu utrzymywane jest jednak nie przez miasto, a przez wykonawcę realizującego zadnia pn. Pociąg do dwóch kółek - budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śl. Nie wiadomo jednka kiedy dojdzie do remontu tego traktu rowerowego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnich latach rowery przeżywają prawdziwy renesans i cieszą się rosnącą popularnością. Bo rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też ekologiczny środek transportu. Czy Wodzisław Śl. jest przyjazny rowerzystom? Na to pytanie szukali odpowiedzi wodzisławscy radni z komisji promocji, sportu i rekreacji podczas jednego z ostatnich posiedzeń.

Ile jest tras rowerowych?

W trakcie obrad temat referowała Dagna Kornafel-Polak, czyli główny specjalista ds. przedsiębiorczości. Towarzyszył jej naczelnik wydziału inwestycji miejskich Adam Firut. Jak poinformowała na wstępnie Dagna Kornafel-Polak, przez Wodzisław Śl. w ramach śląskiej sieci tras rowerowych przebiega 8 tras o łącznej długości 48 km. Poszczególne trasy łączą m.in. osiedle Piastów z głożyńską częścią Radlina oraz MOSiR z Osiedlem 1 Maja. - Na terenie miasta znajduje się także około 8 km dedykowanych ścieżek rowerowych. Aktualnie prowadzona jest ich inwentaryzacja, mająca na celu poprawę ich stanu - mówiła. Poinformowała także radnych, że wydział gospodarki komunalnej pracuje nad 2 zadaniami dotyczącymi ścieżek rowerowych. Pierwsze dotyczy wykonanie projektu przejścia od Osiedla Batory do Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza", a drugi - wykonania projektu drogi łączącej ul. Wolności z ul. Pszowską.

Wzdłuż ul. 26 Marca ścieżka znikła nam całkowicie - mówił radny Mariusz Blazy.

Co z rowerem miejskich?

Dagna Kornafel-Polak wyjaśniła radnym, jak ma się sprawa z planowanej w latach poprzednich wprowadzenia akcji rowerów miejskich w ramach zadania pn. "Pociąg do dwóch kółek - budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śl.". Przekazała, że w sierpniu 2019 r. miasto ogłosiło przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Przetarg jednak unieważniono. - Wpłynęła jedna oferta, której cena przewyższała zabezpieczoną kwotę - mówiła. Wyjaśniła, że planowano przeznaczyć na to zadanie 300 tys. zł, z kolei oferta opiewała na prawie 980 tys. zł. - W odniesieniu do powyższego oraz zaistniałej w 2020 r. niepewnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie, odstąpiono od procedury dalszego wyłonienia wykonawcy zadania - poinformowała Dagna Kornafel-Polak.

Przypomnijmy, że wodzisławski magistrat na etapie aplikowania środków na zadanie pn. "Pociąg do dwóch kółek - budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śl." przyjął założenia budowy systemu rowerów miejskich na terenie Wodzisławia Śl. i Radlina tzw. trzeciej generacji, w skład którego miały wejść 4 stacje dokujące wraz z 40 rowerami. Po analizie funkcjonujących systemów rowerowych zaproponowano zastosowanie innego rozwiązania systemu opartego na rowerach niewymagających stacji dokujących i kosztownej infrastruktury do ich wypożyczenia. Korzystanie z systemu oparte miało być na aplikacji mobilnej, z której poziomu dokonuje się rejestracji, płatności i wypożyczenia roweru.