Niedziela, 17 października 2021

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

MON podnosi gotowość Wojsk Obrony Terytorialnej. Co z naszą 13 ŚBOT i terytorialsami z Kuźni?

10.09.2021 14:52 | 2 komentarze | art

W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią minister obrony Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT. Ochotnicy mają być gotowi stawić się w jednostkach w ciągu nawet sześciu godzin - poinformował szef MON w czwartek na Twitterze.

MON podnosi gotowość Wojsk Obrony Terytorialnej. Co z naszą 13 ŚBOT i terytorialsami z Kuźni?
Budynek dawnej szkoły przy ul. Arki Bożka w Kuźni Raciborskiej. Choć przejęty przez wojsko dwa lata temu, to wciąż stoi pusty. Miał być koszarami kolejnego batalionu lekkiej piechoty. Teraz wojsko ma na niego inny pomysł.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z grafiki zamieszczonej przez Dowództwo WOT na Twitterze wynika, że 6-godzinny poziom gotowości alarmowej zostaje wprowadzony w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. 12-godzinny poziom gotowości wprowadzono natomiast w województwie mazowieckim, z kolei w kilku innych żołnierze WOT zostali uprzedzeni o możliwości powołania do natychmiastowego stawiennictwa w czasie do 24 godzin. Stan gotowości obowiązuje od czwartku 9 września od godziny 20:00.

Źródło twitter.com/MON

Źródło twitter.com/MON

Z grafiki wynika jednak, że w południowo-zachodnich województwach nie wprowadzono gotowości. Dotyczy to m.in. województwa śląskiego, na którego terenie działa 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps.,,Konrad Wawelberg". Co oznacza, że naszych "terytorialsów" podwyższona gotowość nie obejmuje. 

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Przy tej okazji warto przyjrzeć się bliżej strukturze 13 ŚBOT. Obecnie w ramach brygady funkcjonują trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 131 blp w Gliwicach, 133 blp w Cieszynie, 171 blp w Brzegu (na razie województwo opolskie nie ma własnej brygady WOT, stąd tamtejsza blp podlega pod śląską brygadę). W skład 13 ŚBOT wchodzi jeszcze Kompania dowodzenia oraz Kompania logistyczna (obie z siedzibą w Bytomiu).

- Łącznie w 13 Brygadzie służy obecnie około 1600 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Nadal prowadzimy nabór żołnierzy. Nawet teraz w Gliwicach odbywa się 16-dniowy kurs - mówi Monika Krasińska Ligejka, rzecznik prasowy 13 Brygady. 

Batalionu piechoty w Kuźni nie będzie

W założeniu kolejny batalion lekkiej piechoty miał zostać utworzony w Kuźni Raciborskiej. Z tym zamiarem wojsko przejęło we wrześniu 2019 r. od Kuźni Raciborskiej budynek byłej szkoły podstawowej przy ul. Arki Bożka. Miały tu powstać koszary batalionu. I choć minęły dwa lata, budynek wciąż znajduje się w zasobach 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Co prawda należy do wojska, to jednak batalionu lekkiej piechoty nadal tam nie ma. I nie będzie.

- Obiekt jest pusty. Na ten moment nie planujemy tworzenia w Kuźni batalionu lekkiej piechoty - przyznaje Monika Krasińska Ligejka. Zaznacza, że WOT ma wobec tego obiektu i Kuźni inne plany. - Nie mogę zdardzić szczegółów, bo czekamy na akcpetację dla naszych planów przeze ministerstwo i inne podmioty. Mogę jedynie powiedzieć, że będzie to coś wyjątkowego w skali całej Polski, i to nie tylko jeśli chodzi o WOT, ale całe Wojsko Polskie - zapewnia Krasińska Ligejka.

Dodaje, że wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu miesiąca. Do sprawy będziemy więc wracać.